De danske deltagere til VM for unge springheste på Zangersheide i Belgien, er udtaget.
5-års
Spindborg's Luxus (e. Louvre S ua. RDH Vikjærvangs Mon Ami e. Come Back II/Elizar opdrættet af Margrethe og Svend Åge Nielsen)
Rytter: Dorthe Dahlmann Olsen
Diamant de Revel DVH 972 (e. Diamant de Semilly ua. ERDH Queen e. Quidam de Revel/Nimmerdor opdrættet af Carsten Carstensen)
Rytter: Jannike West
Grandy Ask (e. Gipsy d'Ask ua. DS Grantica e. Grannus/Tin Rocco opdrættet af Stutteri Ask)
Rytter: Sarah Kroman Rosenlund
Hermonie Ask (e. Casir Ask ua. RDH Heika Ask e. Lambrusco Ask/Freibeuter opdrættet af Stutteri Ask)
Rytter Sarah Kroman Rosenlund
Reserver:
Skovens Casall Charmeur (e. Carano ua. DH Viktoria Stensvang e. Solos Landtinus/Lobster opdrættet af Jens Lund Pedersen og Kirsten B. Hansen)
Rytter: Allan Blomgreen
Lady Melanie Enggård (e. Come Back II ua. EBRDH Lemli e. Limelight/Sarasto opdrættet af Hanne og Jens Aage Hansen)
Rytter: Allan Bilgrav Christensen
Hermione Ask og Sarah Kroman Rosenlund ved DSA finalen 2010
Foto: Florinda Pieterse
6-års
Columbine K. (e. Chico's Boy ua. RDH Vigeur e. Rastell/Weinbrand opdrættet af John Kenneth)
Rytter: Karina Truelsen
Hallie Ask (e. Gipsy d'Ask ua. RDS Hautesse Ask e. Equest Carnute/Freibeuter opdrættet af Stutteri Ask)
Rytter: Sarah Kroman Rosenlund
Lertevang's Coleir DVH 935 (e. Carano ua. DH Libel e. Linaro/Zünftiger XX opdrættet af Peter Jensen Hansen)
Rytter: Andreas Schou
Harry-K (e. Equest Carnute ua. DH Ronett-K e. Robin Z II/Lagano opdrættet af Søren Knudsen)
Rytter: Søren Knudsen
Reserver:
Farrari (e. Rockland e. DH Fair Play e. Willemoes/Avanti opdrættet af Ann-Marie Kok Therkildsen & Hans Martin Hansen)
Rytter: Stine Cassøe
Lanét (e. Crelido ua. FOR-F2 Lasagne e. Lagano opdrættet af Aage Have Jepsen)
Rytter: Peter Mertz
Harry-K og Søren Knudsen ved DSA finalen 2010
Foto: Florinda Pieterse
7-års
Quite Quick (e. Quite Easy I ua. DS Lyrik e. A'Khan Z/Lucky Light opdrættet af Andreas I. Rudbæk)
Rytter: Lars Bak Andersen
Cadini (e. Carano ua. DH Escudini e. Escudo II/World Cup I opdrættet af Niels Johansen og Mette Madsen)
Rytter: Dennis Noes Nielsen
Queen (e. Quantum ua. SRDH Cassina e. Cassini I/Lancier opdrættet af H.C. Toft)
Rytter: Lars Kragh Iversen
Simba (e. Sam-Sam ua. FOR-F2 Cheri e. A'Khan Z/Allegro opdrættet af Gunnar Johansen)
Rytter: Stine Cassøe
Reserver:
Krake Ask DVH 899 (e. Krunch de Breve ua. Potnia e. Port Royal XX/Radautz X opdrættet af Gitte og Niels Hausgaard)
Rytter: Søren Møller Nielsen
Linnea Ask (e. Gipsy d'Ask ua. DH Leda e. Leendert/Corlando opdrættet af Stutteri Ask)
Rytter: Sarah Kroman Rosenlund
Simba og Stine Cassøe ved DSA finalen 2010
Foto: Florinda Pieterse
Vores svenske naboer har ligeledes udvalgt de heste som skal repræsentere dem ved VM på Zangersheide.
5-års
Quick Step H Z (e. Quality Touch Z/Caretano/Landgraf I)
Tellus (e. Tornesch/Cardento/Robin Z)
Canberra S.E (e. Cornetto/Guido/Maraton)
Cesar Chavez (e. Indoctro/Prince Mab XX/Stradavinsky XX)
Optic VT (e. Orlando/Carthago/Mowgli)
Tornado (e. Tornesch/Cardento/Nurprimus)
Reserver:
Good Feeling (e. For Feeling/Ahorn Z/Caletto II)
High Tension (e. Quidam de Revel/Everest/Cor de la Bryére)
Nice Cameron (e. Cardento/Ralmé Z/Abbé)
Optic VT og Christian Schou ved DSA finalen 2010
Foto: Florinda Pieterse
6-års
Didit (e. Santa Cruz VDL/Cardento/Trento)
Contendo da Carma (e. Con Capitol/Stanford/Caracas)
Flecu (e. Hip Hop/Flamingo/Kaliber)
Celebrity Alice (e. VDL Emmerton/Royal Z I/Raimondo)
Stakato T (e. Santa Cruz VDL/Cortez/Urbino)
Ohlala (e. Orlando/Carthago/Bonaparte)
Reserver:
Cardamine (e. Cardento/Robin Z/Kadett)
Madrid (e. Maloubet de Pleville/Landesfürst/Mowgli)
Cruzeiro de Vil (e. Santa Cruz VDL/Cortus/Maraton)
Alicia B (e. Akribori/Mas Media XX/Sweet Revenge XX)
7-års
Candescent Kitt (e. Cardento/Cortez/Concarneau)
Notchino (e. Cappucino/Key Note XX/Unesco)
Colorado (e. Cappucino/Fontana/Anart)
Casa de la Marta Bay (e. Casa Grande/Zalmeco/Robert)
Ingen reserver.