Citröen C2 er meget lille - C3'eren er i familie med bl.a. Polo, Corsa og Fabia.
Hvis du alene går efter driftssikkerhed og økonomi, burde Yaris være det oplagte køb. Den gamle model er vist kendt for at være noget det mest driftsikre, man kan opstøve.
Jeg har set på flere Yaris (den tidligere model - den nye er for dyr), men jeg kan ikke sidde ordentlig i den. Mine arme skal strække sig efter rattet - eller også skal benene krølles sammen, fordi rattet kun kan justeres op og ned. (...og så anatomisk udfordret er jeg altså heller ikke...)
Så jeg kører Fabia, hvor rattet er multijusterbart og sæddet kan indstilles i højden (jeg elsker at sidde højt). Min Fabia er en combi model - dvs. stationcar med dejligt rummeligt bagagerum - og med det meste i udstyr (Climatronic, sædevarme, computer m.v.)
Det er en 1,4 TDI, som efter EU-normerne kører ca. 21,7 km/l. Jeg kører ca. 50.000 km/årligt - så økonomi, komfort og sikkerhed har været et væsentlig kriterie.
Den er desuden vejet op, så den må trække 1200 kg. En fed detalje ved en lille økonomisk pendlerbil.
Bilen er fra 2005 - dvs. den faceliftede model med ESP m.v. Jeg har tidligere haft en 1,2 (benzin) fra 2003, som jeg kørte 72.000 km i på knap 1½ år.
Den nye Yaris blev overvejet, da jeg skiftede den ud, men forhandleren ville have langt over 200.000 kr for den - og så var det uden aircon/klima eller andet "luksus".
Mette (Fjolle) - med fjordhest og Skoda (bliver det mere lav-praksis?
)