Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Røgt og pleje

 seeland støvler
Forfatter: 
Dato:  17-01-2016 11:02
HEJ
jeg har fået mig nogle seeland snow queen vinterstøvler. Problemet er at mine fødder overhovedet ikke kan holde varmen i dem og det er selvom jeg har dobbelt sål og termostrømper på! Selv når det plusgrader virker sålen meget kold😡 Har ikke oplevet det i Lacrosse f.eks.

Nogen der har de samme støvler?

Mvh
Lisa
0
0
Svar på denne tråd
 
 Seeland
Forfatter: 
Dato:  18-01-2016 09:34

Hej

 

jeg har et par Seeland Canazei Pac og har ikke besvær med at holde varmen i dem. Bruger dem dog ikke i stalden

 

Er de store nok så du kan bevæge tæerne?

 

Hilsen Anne

 


nu tilbage som "sandkasserytter"

0
0
Svar på denne tråd
 
 Gummifod?
Forfatter: 
Dato:  18-01-2016 09:38

Er det sådan nogle med gummifod? For så kan det være at du bliver kold fordi fugten ikke kan komme væk fra dine fødder. Det er i hvertfald min erfaring med den type støvler, så dem undgår jeg altid - hader at fryse på tæerne.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeg har et par...
Forfatter: 
Dato:  18-01-2016 10:26

Hej,

 

Jeg har købt et par korte Seeland neopren-støvler, men jeg kan ikke huske modellens navn. Hvis det er samme slags som dine, så kan jeg genkende problemet. Det afhænger meget af, hvilke strømper/sokker du har i støvlerne og hvor længe du har støvlerne på. De er så tætte, at mange timer i træk giver fugtige fødder. Hvis så dine sokker ikke tillader fugten at komme væk, får du problemet med kolde fødder.

 

Jeg bruger to par sokker - det inderste er bomuld, hvilket er fuldkommen ukorrekt i denne forbindelse, men min hud har det rigtig skidt med andet end bomuld inderst, så det er jeg nødt til. Uden på disse har jeg et par kraftige uldsokker. Så kan det lade sig gøre at holde sig nogenlunde varm. Det ville nok være bedst, hvis jeg gik i et par rigtigt tykke uldsokker. Hvis vejret er meget koldt, kan jeg holde varmen, så længe jeg er i gang. Hvis jeg står stille eller rider, bliver fødderne meget kolde, og hvis jeg på forhånd ved, at jeg skal stå stille eller ride, tager jeg et par enormt varme vinterstøvler med til det.

 

Når jeg kommer hjem og tager støvlerne af, er de helt fugtige inden i. Heldigvis når det altid at tørre inden næste dag. Jeg tror, at disse støvler er bedst på de der dage, hvor det ikke er rigtig koldt, men hvor man har brug for noget vandtæt og lunt. Og på de dage, hvor man ikke skal have dem på i alt for mange timer ad gangen. Bortset fra dette problem, synes jeg de er rigtigt dejlige.

 

MVH

Jette


Vi rider akademisk, min hest og jeg, og vi elsker det!

 

Men jeg synes også, at...

 

Rigtige piger rider military!

0
0
Svar på denne tråd
 
 Seeland
Forfatter: 
Dato:  18-01-2016 22:15

Jeg havde et par - og efter kort tid røg de i skraldespanden.

Kolde fugtige fødder uanset hvilke sokker jeg forsøgte med.

 


Mvh

Mette

 

0
0
Svar på denne tråd
 
 seeland
Forfatter: 
Dato:  20-01-2016 18:27
bare underligt når disse støvler sælges som nogen man kan holde varmen i under meget kolde temperaturer😡
Mine fødder bliver lynhurtigt kolde, ret ubehagelig følelse. Disse har jeg fået, så ved jeg da hvad jeg ikke skal købe næste gang😃 tak for svarene😃
0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider