Det er meget normalt at der kommer en bule over hestens øje når den tygger.
Grunden til at den kun kommer i den ene side, har en helt logisk forklaring.
Lige som du selv foretrækker at lave nogle ting til den ene side frem for den anden, så har hesten også sine foretrukne ting.
Bulen kommer af at hesten "gnider" tænderne mod hinanden for at "male" kornet. Den tygger ikke ligesom vi gør - lodret ned. Den kører faktisk underkæben rundt i cirkler når den spiser. Når der kommer pres på underkæbens muskler, når den kører undertænderne mod overtænderne opstår bulen i den side, hvor der er belastning på underkæbens muskler.
Jeg håber,du forstår, hvad jeg mener - det er sgu itte så let at beskrive 
Hvis du endelig vil have noget undersøgt, så skal det være tænder(spidser/ulvetænder/ krogtænder), da de kan være årsag til, at hesten vælger kun at bevæge kæben en vej rundt, når den spiser.
Men jeg ville nu ikke ringe efter en dyrlæge til det, men måske lige nævne det for ham/hende en dag, hvor han/hun alligevel var på besøg i stalden.
Hilsen
Daniela