Hejsa
Jeg har ligebrug for at høre jeres mening.
Min nuværende hoppe er hævet foran stålet/yveret, og hun skulle jo gerne være drægtig men er altså så ikke mere end 14 dage henne, så det burde jo ikke være årsag.
Hun havde en lille smule inden hun blev bedækket men jeg synes det er hævet mere siden da, der er ingen varme ingen ømhed og det virker ikke til at hun oplever ubehag i forhold til det overhovedet.
Jeg har ikke haft dyrlægen til at se på denne hoppe, men derimod hendes mor for en del år siden, da hun også ofte havde hævelser foran stålet, men de gange dyrlægen så på det fik jeg altid at vide det var uden betydning.
Men da vi mistede moren lidt tidligere i år pga akut forfangenhed som med meget stor sandsynlighed opstod pga en infektion i livmoderen, som vi ikke opdagede, har jeg desværre pt en tendens til at overreagere på alt, så er jo ikke så meget for at blive ved med at ringe til dyrlægen omkring småting der ikke betyder noget.
Men har I nogen ide til hvorfor hun er hævet foran stålet??
Det er første gang jeg oplever det ved hende, og hun er avlet her i 97, fået føl 01-04 og så solgt i 05 og købt tilbage i 10, så jeg ved jo godt hun kan have ændret sig en del i de 5 år hun har været herfra.
på forhånd tak
Mvh
Mie