Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Røgt og pleje

 Forbedringsforslag
Forfatter: 
Dato:  02-07-2010 15:05

Har skiftet foder en del gange til vores haflinger pga sygdom.


Han vejer for meget men er ikke fed. Han har lidt hængemave året rundt, men det kan vist kun rides væk.


Sidste vinter fodrede vi med Equigard fra Hippolyt. 600-750 g om dagen. Herudover fik han gulerødder, hvidløg, e-vitamin og det hø han kunne spise. Han står på halm, men æder det ikke.


Jeg var egentlig glad for det foder, men har bekymret mig lidt over at han ikke kom af med sin vinterpels, sammen med de andre heste.


Han har haft nyreslag 2 gange for nogle år siden (2 og 5) og har været på vej til forfangen her i dette forår.


Nu er han jo haflinger og kan leve på en sten.

Han må ikke få

- korn

- sukker

- stivelse


Og det skal også helst være noget foder, som er til at få fat i i østvendsyssel uden at vi skal alt for langt hver gang.



0
0
Svar på denne tråd
 
 Microvital
Forfatter: 
Dato:  02-07-2010 15:28

Synes du fodre ham rigtig godt. Så jeg ville ikke lave noget om, på grundfodringen.

Har set og hørt om flere heste i år, som har lidt svær ved at komme af med vinterpelsen. Har selv en. Tror måske det kan være den hårde vinter vi har haft.

En kur med Microvial fra hippolyt, gør underværker.

Så er jeg sikker på han får de ekstra resourcer, det kræver at komme af med pelsen.


Hilsen

Ann

0
0
Svar på denne tråd
 
 Fodertilskud
Forfatter: 
Dato:  03-07-2010 08:29

Tak for det


Har givet vitaminkager fra PAVO i en lille månedstid - da det var nemmest at få fat i for mig - og nu er han fin igen, men om få uger begynder de jo at sætte vinterpels igen.


0
0
Svar på denne tråd
 
 Vinterfodring
Forfatter: 
Dato:  04-07-2010 09:13

Når du bruger Pavo summer brik, og kan se at den ser godt ud, så vil jeg da anbefale at du vinteren over bruger Pavo Natures Best, og deres lucerne.


Jeg har en welch cop, så absolut skulle tabe sig og ikke havde fungeret optimalt på de produkter jeg havde prøvet ( lidt som din ) for 3 år siden gik jeg over til Pavo, og det var som at få en ny hest, smuk og strålende i pelsen, god energi og den tabte sig som planlagt, jeg er super tilfreds, og så er det en meget billig løsning.


Welch cop 600 gr. natures best + fire store håndefulde lucerne daglig, plus hø ad libitum pris pr, mdr. 300,00 + hø, det skal dertil siges han bliver ikke længere brugt, men det hænger sammen med en benskade.


DV 2 kg Pavo all sport + fire håndfulde lucerne + hø ad libitum pris pr. mdr. 300,00 + hø, han bruges dagligt og går cnc 80 i military han stor trives og har fin energi.


De er begge to smukke i pelsen ( tro mig en welch får lige så megen vinterpelse som en shetter )


Om sommeren døgn fold og pavo summer brik en hver daglig.


Ang. pris så køber jeg mit foder i tyskland, derfor er prisen selvfølgelig billigere end herhjemme.


Og en fordel mere ved Pavo, så får man altid super proffosionel hjælp når man kontakter dem.


Så min anbefaling er helt klart, brug pavos foder.


Held og lykke, når vinteren kommer.


Helle

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider