Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Røgt og pleje

 Foder igen...igen...
Forfatter: 
Dato:  07-08-2007 09:41

Jeg er så småt begyndt at tænke på den kommende sæsons foder, men ja, som mange andre sikkert ved, er det en jungel, fyld med forskellige holdninger.


Jeg ville gerne have jeres meninger, for og imod, de forskellige føl-blandinger...hvad er godt, hvad er skidt?

Eller er i mere til foder i selv blander?


Håber på en masse gode svar og hvad der er godt og hvad der er skidt...



M.v.h.
Cindy Andreasen

Stutteri Korstoft

En gang Frederiksborg, altid Frederiksborg
0
0
Svar på denne tråd
 
 En frederiksborg
Forfatter: 
Dato:  07-08-2007 10:49

Hej cindy.

Tja det er en jungle. Noget jeg synes du skal tænke på, er at frederiksborgheste som regel er en kende længere om at blive færdige med at vokse, så jeg ville ikke give dem noget med for meget knald på.

Invester i noget godt vitamin/min. foder, gerne organisk. At blande foder kræver stor insideviden og en foderplan. Især de unge skal have de rigtige forhold for at vokse korrekt.


Mine frederikbørn har jeg lagt mærke til hæver i benene af havreblandinger. Så jeg har valgt at fodre med et pilleteret vitamin/mineral tilskud(suregrow), iblandet lidt lucern(hertog)med urter(askim) (så det bliver lidt lækkert og mere drøjt at tygge på) Det fungere alle mine dyr godt på.


Der er mange gode blandinger, vil ikke tale for og imod, bare sige at kvalitet og pris tit hænger sammen, og at det ikke kan betale sig atspare en 50 èr på foderet.


Hvorfor tage livet så alvorligt, man dør alligevel af det! ;-)

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider