Hej herinde..
Jeg har en toårig hoppeplag, Sussi.
Jeg købte hende i starten af september, hvor hun kom direkte fra avler, en ældre landmand, der ikke har givet vitaminer etc.
Da jeg fik Sussi hjem, var hun godt i stand, foderstand lidt over middel, var dyrlægens kommentar, da hun blev handels tjekket, men ellers sund og rask.
Jeg har fået lavet foderplan til hende af Tanja fra Foderplan.dk, og har også været tilfreds med den. den er efterfølgende ændret, da hun tog lidt på..
Sussi lagde sig igår med en kolik, og det første dyrlægen siger, da hun kommer er, at hesten er alt alt for tyk.
Og det er hun også.. jeg er derfor interesseret i at høre, hvordan i holder vægten på jeres plage??
Sussi får hver dag, fordelt på 3 måltider:
- 700 gram roepiller (tør vægt)
- 9 kg. hø
- 100 gram salvamin grøn
- 1 kg. gulerødder.
Jeg går ture med hende, og er ved at lære hende at blive longeret, dog kun i skridt.
Hvor meget motion får jeres plage?? Og hvor meget kan en 2 årig klare, jeg mener, hun er jo igang med at vokse, så der er vel en begrænsning på, hvad hun kan tåle??
Håber det giver lidt mening??
Det skal siges, at jeg i morgen kontakter Tanja igen, og også dyrlægen.