Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Avl

 hingstevalg
Forfatter: 
Dato:  06-03-2010 09:05

hej HNer


Jeg er total i vildrede med hensyn til hingstevalg i år.. havde egentlig bestemt jeg ville bruge gribaldi på De niro/World cup/lauries crusador/grande men det er kun på frost nu og bliver hammer dyrt efter han er død.


Der skulle have været IPS Vivaldi på Weltmeyer/eisenherz/steward xx men har en veninde som har fået en på en wordly hoppe som er blevet alt for lille men med en fantastisk galop.


Forslag modtages:


De niro er lang i ryggen og skal have mere front og forknæ.

Hun mangler ben og galop.hingst skal være eller kunne godkendes i DV eller Hannover. Har fået et zack sidste år som næsten var for ædel og skal også have en i år.


Weltmeyer skal have mere ben. hun fungere super med D blod har lavet schufro eliteføl og skal have en BH Romantic i år.

Hingst DV eller hannoveraner.


På forhånd tak



Hilsen Berit


Flere dejlige og velgående heste tilsalg, se profil eller www.staldlindballe.dk


Kursus afholdes løbende med Thomas D. Larsen

0
0
Svar på denne tråd
 
 ingen..
Forfatter: 
Dato:  06-03-2010 12:03

ingen forslag ??

Hingstene skal selvfølgelig begge være ridelige, have gode egen resultater , korrekt benstilling og gang være særdeles god.



Hilsen Berit


Flere dejlige og velgående heste tilsalg, se profil eller www.staldlindballe.dk


Kursus afholdes løbende med Thomas D. Larsen

0
0
Svar på denne tråd
 
 Til din Weltmeyer
Forfatter: 
Dato:  06-03-2010 12:37

kunne du måske kigge i retning af Uno Don Diego eller Uno Don Diablo.

Jeg venter en Diablo på min Regazzoni/Weltmeyer hoppe, men kan desværre først vise dig resultatet til juni


Joan fra Stutteri Uno har i 2009 avlet en Diablo på sin Weltmeyer hoppe. I 2008 har hun avlet en Diego på samme hoppe. Se dem her http://www.stutteri-uno.dk/ og klik ind under henholdsvis 2008 og 2009. Jeg synes de begge er blevet rigtig fine.


Held og lykke med beslutningen.


Mange spændende føl, plage og rideheste til salg, se:


www. kuhlmannhorses.dk


www.springhesteavl.dk

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider