Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Avl

 Hvad nu??
Forfatter: 
Dato:  04-10-2006 10:16

Jeg har et spørgsmål?


Min hingsteplag's højre testikel er ikke kommet ned. Jeg har talt med dyrlægen, som slet ikke kunne mærke den højre testikel og derfor anbefalede mig at kastrere ham nu.


Min plag er slet ikke interesseret i hopperne og det er kun nogle hopper der reagere på ham, hvor han stadig er ligeglad.


Jeg ville vente med at kastrere ham, da jeg godt kunne bruge til mere gnist, da han for det meste opføre sig, som om han er 25.. Han kan spasere, men ville det ikke være meget rart med lidt mere gnist. Han forbrænder sin "gnist" indenfor de første 10 min. (når han ankommer til et nyt sted) og er derefter helt kold. Han er kun 16 måneder, men hans mor er lige så kold og hun er "kun" 5 år. Tilridning på hende var bare at sætte sig op.


Det vil måske være en dejlig ting, hvis hans tilridning kan forgå på samme måde, da min plag vil have et forventet stg. mål imellem 170-175.


Hvad er jeres erfaringer?


Er det bedst at kastrere ham nu og glemme det om "gnisten", eller skal jeg vente indtil foråret og se om det har hjulpet.


Med venlig hilsen

Bolette


~~Hastværk er lastværk~~


www.stald-westphal.dk



0
0
Svar på denne tråd
 
 Gnisten
Forfatter: 
Dato:  04-10-2006 11:11
...forsvinder alligevel når du kastrerer den. Så det er ikke det du skal vente på. Og så vidt jeg erindrer har han jo heller ikke afstamning til at kunne blive hingst/komme til forbesigtigelse.
0
0
Svar på denne tråd
 
 Enig...
Forfatter: 
Dato:  04-10-2006 11:30

Han har ikke afstamingen (mangler et par led), men det er jo heller ikke meningen, at han skulle forblive hingst.

CharlotteGC: Du husker godt..


Og måske var "gnist" så det forkerte ord, prøver med "tændning" i stedet for, men hvis moderen ikke har "tændingen", så ham min plag det måske heller ikke.. Eller??


Nogen der ved om Blue Hors Romanov (min plags far) heller ikke har "tænding"?



Med venlig hilsen

Bolette


~~Hastværk er lastværk~~


www.stald-westphal.dk



0
0
Svar på denne tråd
 
 Vallak
Forfatter: 
Dato:  04-10-2006 11:38
Uanset hvad du kalder det, så forsvinder det når hingsten bliver til vallak. Men generelt er Rubinstein'erne berømte for deres flinke temperament. Så hvis du vil have tænding skal du nok kigge en anden vej.
0
0
Svar på denne tråd
 
 Okay...
Forfatter: 
Dato:  04-10-2006 11:48

jamen det opklare jo mit "problem".


Tak, det er også have jeg viste, men viste dog ikke at de var så gode.



Med venlig hilsen

Bolette


~~Hastværk er lastværk~~


www.stald-westphal.dk



0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider