Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hesteejendomme

 sommergræsning, hvor meget jord?
Forfatter: 
Dato:  18-11-2007 19:49

Hej...


Hvor meget jord skal dertil for at der er fuld sommergræsning som døgnfold pr. hest?





Mvh. Dina Weibull!

Søger: 1-2 månedstræning m 2 dags undervisning til mig/opstaldning med ridehus,fast underviser nær Lille Skensved/Borup.

0
0
Svar på denne tråd
 
 det afhænger
Forfatter: 
Dato:  18-11-2007 20:31

af mange ting.


F.eks. jordens beskaffenhed, hvor gammelt er græsset, gødning eller ej, mængden af regn, størrelsen af heste etc.


Vi har i øjeblikket 3 folde á ca. en tdr. og 4 westernheste = ca. 155 i stang. Alderen på græsset i foldene er 1, 2 og 3 år. 1 års græsset blev sået i foråret som udlæg, og kunne derfor først græsses i august. Vi smed hestene på døgnfold i midten af april, og måtte fodre til i slutningen af september, der var alle tre folde græsset ned.


Så til næste år lægger vi en fold mere på 1 tdr ud med græs.


En fold bliver lagt om hvert år, og der bliver sået havre med græs som udlæg, havren bliver wrappet, og tjener som delvis stråfoder vinteren over, og resten foldene bliver græsset af.


Så for os holder den gamle visdom med 1 tdr pr. hest.


Hilsen John

0
0
Svar på denne tråd
 
 tak for svar
Forfatter: 
Dato:  20-11-2007 17:40

slet ikke flere der vil dele deres erfagring...


Mvh. Dina Weibull!

Søger: 1-2 månedstræning m 2 dags undervisning til mig/opstaldning med ridehus,fast underviser nær Lille Skensved/Borup.

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider