Hvordan har du ligget i dine LC´er..??? Hvis du efterhånden ligger ret højt i procenterne og øvelser i LC programmerne kan du til punkt og prikke, evt. er du endda udklasset pga. OUT reglerne, er det jo på tide at komme videre..
LÆS formålet med LB og LA programmerne...de står øverst på kritikken før selve programmets øvelser.
HUSK dog på: Fra LC til LB er niveauet nye øvelser som schenkelvigninger og at hesten skal kunne have bæring, samlingsgrad og styrke til de mindre volter, + kunne begynde at øge en smule i de øvelser der hedder trav med forøget trinlængde... her med begyndene afskub og rummelighed. Hesten skal gå stabilt til biddet, hovedet placeret en anelse foran lod og på korrekt bøjet spor. Rytteren skal kunne indvirke korrekt på hesten!
HUSK også på at springet fra LB til LA er noget større.. LÆS igen formålet med hver LA klasse.. Bl.a. i LA1 kræves der noget mere samling og bæring end i LC og LB klasserne, der er her også middeltrav, hvor hesten skal ud og skubbe ordentlig af og ikke blot jappe derud af i kun hurtigere tempo, den skal forøge sin trinlængde ved at vise rummelighed og afskub, og have styrke til at kunne holde bæringen, samt have en begyndende op-af-bakke tendens, i galoppen, og være korrekt stillet i kontraen, og igen her have bæring til at holde kontraen i god balance.
Vil også foreslå dig at købe "fordringer i dressur" hos Dansk Rideforbund... Heri står alle grundprincipper bag takt, øvelser, træningsskala, osv osv beskrevet. (godt nok har de lagt billeder ind af heste der laver taktfejl, men brug nu bare teksten der)..;-) Jeg er dressurdommer, og vi benytter hæftet som en slags "dommernes retningslinier for bedømmelse ved dressurkonkurrencer" selvfølgelig kombineret med vores grunduddannelse og egen viden.
HUSK: Træning henimod fra LC til LB til LA.... Det er en fejl at fokusere så ensidigt på hovedets placering, for når hesten løber med hovedet højt, skyldes det, at den ikke bruger sin bagpart, ryg og bugmuskulatur som den skal (forudsat at hesten ikke protesterer mod fysisk smerte). Man skal derfor i langt højere grad fokusere på at få forparten til at vente på bagparten (halve og hele parader, overgange osv.) så bagparten begynder at komme med ind under hesten, og man føler man har hesten mere oppe foran sig (op-af-bakke-tendens).. Og så sørge for at hesten har den frihed den behøver for at søge fremad og kun støtte let på tøjlen. Holdning og eftergivenhed kommer ALDRIG forfra i hesten, ALTID bagfra! Med korrekt træning får du dermed grundridningen ind i hesten, så de formål der er med de forskellige dressurprogrammer og de forsk. øvelser bliver meget nemmere for dig og hesten 
Dressur er jo gradueret så sværhedsgraden af øvelserne stiger i takt med niveauet, så alting tager tid..:-)))
Held og lykke med stævnerne 