Hej Janosch
Synes du for en sikkerheds skyld skulle få tjekket tænderne, men tror ikke det er dit problem.
Når hesten bliver tændt skal den rides til at slappe af og det gør du bedst ved at drive igennem for lette og støttende tøjler, måske lidt lange, dog ikke hvis hesten derved skyder skulderen.
Kan ikke helt gennemskue hvad der er hesten gør med hovedet, men hvis det er fra side til side, så har du for meget uro i hænderne. Med det mener jeg at du laver anholdningerne i armene istedet for at lave dem i håndleddene. Tjek også lige den lige linje fra albuen og ned til biddet.
Rid hesten meget frem med drev og går hesten i den rette holdning så lad den gå men driv så meget du overhovedet orker. Brug hele ridebanen til at lege med volter, slangegange og andre cirkellignende mønstre hvor du ofte skifter volte.
Hver gang du skifter volte skal du lave en halv parade før du ændrer retning ved at give efter på udv. tøjle og støtte op på indvendige. Husk også at støtte med schenkler og sæde. Evt. med udv. schenkel lidt tilbage.
Også kaldet cykelstyr i daglig tale.
Dvs. når du rider så er der ca. 10 cm mellem håndleddene og hvis du forestiler dig at du holdt på et cykelstyr så skal hænderne flyttes som om du holdt på en stang der ikke hkunne bøjes.
Det blev lidt langt, men håber du får gavn af det.
Hilsen
Britta
8-) Heste er flokdyr og lederen er rytteren 