For at kunne sidde korrekt og følge hesten er det vigtigt man er opmærksom på hvordan man ruller og sidder på sine sædeben.
Man skal sidde på midten af knoglerne i bagdelen og rette sig op som en soldat der står i rørstilling (man må ikke kunne se sine hænder).
Når hesten så tager et skridt skal man rulle med frem på sædeknoglerne og vippe en smule med i bækkenet.
Derfor hedder det at rulle på forsiden af sædebenene.
Sidder man på bagsiden af sædebenene vil man ride bagud og dermed også forstyrre hesten i sin gang.
Start med opstillingen i skridt til man har følelesen af at rulle på sædebenene og indersiden af låret ruller med. Lav derefter en overgang til trav, hvor det er vigtigt man ruller med i takten for at holde ryggen oppe på hesten.
Det lykkedes nok ikke i første forsøg, men øvelse gør jo som sagt mester. 
Det kan i starten være nødvendigt at bruge schenkeltryk, men vær så opmærksom på ikke at trække hælen op, da det vil få musklerne i lår og balle til at spænde og man løfter sig så fra sædebenene
og kan ikke holde balancen, så man falder forover.
Lad evt. en anden longere for bedre at kunne koncentrere sig om opstillingen og specielt det ikke at hænge sig i tøjlen. Slip den så den slasker og få følingen af hvordan hænderne er placeret. Rid som om du har tøjlen i hånden.
mvh.
Britta