|
|
| gæt gæt historie |
| Forfatter:  |
diddel |
| Dato:  |
14-12-2002 11:48 |
|
her skal du:
1)se om du kan finde et billed der liner hesten i historien
2) hvis du var dommer og kunne give den fra 1-1 hvad fik den så>??
historien:
fuldblods hesten mister
1. kapitel /fanget/
Det var en kold vinternat ude på marken ja det var der mister blev født han var bare den sødeste lille røde hingst han gik ude på marken i 7mdr og hygget sig med sin hor da to mænd kom ud til marken de var høje og mørke og mister var bange de gik ind på marken og fanget ham han bid sparket og vrinsket han ville ikke med men han var ikke stærk nok til at komme fri og hans mor kunne ikke gøre nogen da hun også var fanget.
2 kapitel //aktionen//
han blev kørt ud til en stor plads som mændene kaldte en aktion mister hade hørt det ord før hans mor hade fortalt ham at det var et grusomt sted men ikke hvorfor.
Han kom ind i en stor ring hvor han blev jaget rundt og folk råbte 20.000 30.000 40.000 og en masse andre tal mister hvidte ikke hvad det betød. til sidst sagde en mand 1. 2. 3. solgt. Så kom en lille mand hen mod han og tog han han hev og sled i han han kom ind i en hestetrailer han kom ud på en mark og der ude gik han til han var 3år.
3 kapitel ///en svær tid///
manden tog noget han kaldte hodetøj og sadel og sat det på han mister var meget meget bange det kom en anden mand hen til ham satte sig op på han og tog en lang pind farm som var en pisk. Han slog han hårdt med men en 5-6 gange ind til han gik frem i galop. Mister løb alt hvad han knne men manden blev ve med at piske han. Det gjorde de ti mænd værd dan i op til 3 timer ad gangen der var ikke noget at gøre nu var han galophest.
4 kapitel ////løbet////
en dag sagde manden der red ham ”nu skal du ud til løbet” ja sådan gik det værd dag løb trende lød trende løb trende ind til en helt tilfældig da de var ude og trende som mister lige var fyldt 7år mister følte at hans ben ikke kunne gå han fald om og kunne ikke rejse sig manden kalte på den anden mand og de stod og sparket ham op op sagde de men mister kunne ikke mere nej.
5 kapitel /////den bedste gave/////
det var ikke noget at gøre han måtte sælges der bliv sat er skilt op ved vejen hvor der stod:
hingste 7år 178,4 fuldblod til selskab 10.000
der gik meget meget meget længe før nogen meldte sig men den der meldte sig var en dame på 30-40år hun købte ham.
Hjemme hos damen gik mister bare ude på marken og hygget sig lige ind til han blev 22år og døde
SÅ HUSK
Glem ikke en hest bare fordi den ikke kan rides
hilsen camilla HUSK EN HEST UNDEN RYTTER ER STADIG EN HEST MEN EN RYTTER UNDEN HEST ER IKKE EN RYTTER
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| P:S SE HER NAVN |
| Forfatter:  |
diddel |
| Dato:  |
14-12-2002 12:11 |
|
må jeg ikke skifte navn så jeg hedder musse???hilsen camilla HUSK EN HEST UNDEN RYTTER ER STADIG EN HEST MEN EN RYTTER UNDEN HEST ER IKKE EN RYTTER
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Re: P:S SE HER NAVN |
| Forfatter:  |
Penille |
| Dato:  |
14-12-2002 18:16 |
|
|
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
|
|
|
|
Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet