Det foregår sådan at, (i dette tilfælde)et 2 mands team får 2 min. til at sortere 9 kalve i nummerorden mellem 2 paddocs.
Se banen på billedet i øverste tråd. 10 kalve med numrene fra 0-9 placeres i den ene paddock og rytterne starter ridtet fra den modsatte paddock. Mållinien er åbningen mellem paddocs som i dette tilfælde er 4 1/2 m. Når de krydser linien bliver der råbt et nummer op, som f.eks kan være nr 4, så skal rytterne hjælpes med at sortere kalvene en efter en, i den rigtige rækkefølge, som i dette tilfælde er , først nr. 4, så 5,6,7,8,9,0,1,2,3, over i den modsatte paddoc. Hvis en kalv med forkert nummer smutter med over eller en allerede sorteret kalv løber tilbage til start paddocs kaldes 0 score, og man er færdig.
Man har 2 go´s og holdet med sammenlagt flest kalve indenfor tiden vinder.
Der er meget teknik og teamwork med i denne diciplin, mere end det blot er speed, selvom det er på tid. Så det er alligevel meget anderledes end penning hvor det mest er speed når først kalven er ude af flokken. Det er slet ikke så nemt som det ser ud, men jeg skal "hilse og sige" at det er sk... skægt !!!
Hilsen Lone.