Det er nogle fine kjoler du viser, dog er jeg enig i at nr. 3 på første foto og nok også den på det det næste foto er ret 80'er agtige.
Noget andet er at med lange støvler og en kjole der når ned over kanten på dem, så bliver der ikke det "obligatoriske" stykke med bart ben. Den grønne kjole (nr. 1) som er meget smuk passer bedre sammen med et par slingbacks med spidse snuder (a la Jacqueline Kennedy), og det gælder også for nr. 2.
Hvis du tænker på moden gennem årene, så har der som regel været enten korte kjoler med lange støvler/strømper over knæet eller lange kjoler med små sko. Eller midt imellem (midilængde) med støvler til højst under knæet.
Det kan du selvfølgelig lade være med at tage højde for, men den slags kjoler du viser er lidt i en anden stil i forhold til støvlerne, det er ligesom to retninger indenfor 60'er-stil. Hvad DU så har lyst til at tage på , det er jo helt op til dig. 
Lene