Var til dr dyr i dag med min elskede lille vovse lucky. fordi jeg har lagt mærke til at hun har nogle underlige buler ribbene i venstre side. plus at hun er lidt pjevset med at slå sig på venstre side. mere ned på højre side.
Jeg havde faktisk indstilliet mig på at min hund skulel aflives og jeg kun kom til at kende sådan en dejlig vovse i 4 måneder
.
Jeg tog hen til dr dyr. som undersøgte min hund. han kunne tydelig mærke bulerne på ribbene. Så han tog røgten billeder af venstre riben side og venstre bagben.
Der kunen vi begge tydelig se hvad problemet var... min stakkels hund har haft brækket alle ribbene på venstre side og venstre bagbens knogle.
Dr dyr skønnede at det nok har været fordi hende mor har sat sig eller lagt sig på hende da hun var lille..
Men hun på en eller anden måde kunne været med i kampen om mælken og vokse sammen igen. hvilket jeg synes gør min hund helt speciel
.
Vi blev enige hos dr dyr at hun er vist en rigtig figther, som virkelig lever op til sit navn lucky
.
Dr dyr skønnede også at lucky sagtens ville leve et normalt liv uden smerter, dog bare med mærkelige buler, hvilket vi sagtens kan leve med. herhjemme er hun elskede højt.
Men nøj hvor var jeg bare bange for at havde mistet min elskede lucky 