Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hyggesnak

 Filmen - Rich Kids
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 10:15

Vi var inde og se den i går aftes i Holbæk.


Befriende for en gangs skyld at se en ungdomsfilm som ikke er en fald på halen komedie, men nærmere en tragedie.

Jo meget vold - mange stoffer - og sikke nogle skæbner.


Men smart at lave en "dokumentar" i biografen. Og efter man har siddet " tilbage i sædet" i 1½ time, og de fleste nok tænker
: det sker ikke i virkeligheden, og så kommer efter skriften, baseret på virkelige hændelser. ( dette havde jeg hørt inden, og tænkte flere gange undervejs kan det passe)


Jeg er i hvert fald glad for at begge mine søstre på 14 & 15 år har været inde og se den.


Dog blev jeg lidt overasket over Holbæks ungdoms reaktion på en homoseksuel scene, salen var fyldt med bvadr og ydrk. Jeg ved at der i Næstved og Lyngby ikke blev kommenteret noget - men måske er det sådan "når man flytter på landet" ( kan man kalde det en fordom, når man selv oplevede det ?? )


Har I set filmen? Og hvad syntes I ?


Mvh Camilla


Tidligere Camilla80
0
0
Svar på denne tråd
 
 har endnu,,,
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 10:17

ikke set den, men jeg skal se den denne uge med kæresten


Jeg glæder mig til at se den..


For jo - jeg tror også på at det sker IRL. desværre.


Gud sagde: »Der skal være lys!« Og der blev lys.Gud så, at lyset var godt, og Gud skilte lyset fra mørket.Gud kaldte lyset dag, og mørket kaldte han nat. [Første mosebog v3-v5]

0
0
Svar på denne tråd
 
 Overskrift
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 10:20

Jeg skal ind og se den, så snart jeg får taget mig sammen.

Har et par venner der tager en del stoffer, så håber at jeg kan få dem med, og vise dem hvadfor noget @!#$ de fylder sig med..


Hilsen Tatjana


Medlem af DHPV og glad for det :)




www.trendgirl.dk/?r=13770


0
0
Svar på denne tråd
 
 bummelum
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 10:21

Vi har ikke bvadr lyde i Palads men mange er skeptiske overfor om det nu virkelig kan passe, mange spørger selv os i concessions om vi tror på de ting der bliver vist i filmen.


Og JO det sker, måske er nogle af tingene sat lidt på en spids, men de fleste ting, de sker i stor stil.


Jeg har selv set den, jeg synes ikke selve filmen fortjener mange stjerner, kun få af de unge spiller bare nogenlunde godt, men filmen givet et godt indblik til dem der bare tror at det er bedre at være en "rich kid".


Græsset er ikke altid grønnere på den anden side.




OBSNu med part på søde Cæzar,men uden kam!!OBS

De pink kjolers sammenslutning

WWW.GRAESKEHUNDE.DK

EPC uge 27-28-29<- også 29

Min HP:

www.123hjemmeside.dk/W...-_-Kanusti


"Karen-thæne"som arbejder i et Palads

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeg syntes
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 10:39

at hovedpersonen Sebastian bliver spillet rigtigt godt


Mvh Camilla


Tidligere Camilla80
0
0
Svar på denne tråd
 
 bummelum
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 10:41

Ja han spiller som en af de få i filmen godt, men han er jo også fra Søborg man må vel støtte op om sin bydel




OBSNu med part på søde Cæzar,men uden kam!!OBS

De pink kjolers sammenslutning

WWW.GRAESKEHUNDE.DK

EPC uge 27-28-29<- også 29

Min HP:

www.123hjemmeside.dk/W...-_-Kanusti


"Karen-thæne"som arbejder i et Palads

0
0
Svar på denne tråd
 
 I aften...
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 10:50
Min mand og jeg skal ind og se den i aften. Glæder mig rigtig meget :-)

Kh Anja


0
0
Svar på denne tråd
 
 Overdrevet...
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 10:50

Jeg syntes den er utrolig overdrevet, ved godt det med narkoen og se.en finder sted, men jeg syntes altså det er usandsynligt at de unge har så mange penge og forældrene spiller så lille en rolle.


Syntes desværre de interviews der er undervejs, ødelægger den lidt.


I Hjørring bio var der også et stort udbrud i bøsse scenen. Eller faktisk hver gang de så ham i det hvide (kan ikke huske hvad han hed)


Men ikke den helt store ros herfra til denne film, men forhåbentligt er der nogen der kan se hvad der sker hvis man først begynder at rode sig ud i noget narko skidt.


Og en fortsat god dag

til ALLE HNér...

Fra Michelle og superhyppen Urban.


0
0
Svar på denne tråd
 
 bummelum
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 10:59

Michelle


Du er naiv hvis du tror det Ikke finder sted. Der er faktisk en stor del af de unge på visse skoler der får op til 20.000 kr i lommepenge hver måned, mange forældre der overlade teenagerne ofte til sig selv, mens forældrene arbejder, rejser etc.


Det er Ikke største delen, men tendensen er Ikke faldenede.




OBSNu med part på søde Cæzar,men uden kam!!OBS

De pink kjolers sammenslutning

WWW.GRAESKEHUNDE.DK

EPC uge 27-28-29<- også 29

Min HP:

www.123hjemmeside.dk/W...-_-Kanusti


"Karen-thæne"som arbejder i et Palads

0
0
Svar på denne tråd
 
 hdouhfihdsiu
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 12:54

jeg skal ind og se den idag :)


glæder mig, nu når man har hørt så meget både godt og dårligt om den .


Tazzi


Nu med part på Shy Lady :D


Safir vil altid elske dig <3

0
0
Svar på denne tråd
 
 ghksljhtoigtrf
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 12:59
Der var også et interview i TV2 i går aftes med en som selv kom fra Nordsjælland og havde prøvet det meste af det som foregår i filmen og kunne bekræfte at det som foregår i filmen, faktisk finder sted. Det var så gået grueligt galt for den her fyr, som sad nu sad inde for narko, bankrøveri, osv. Men han kunne også fortælle at han var mere eller mindre blevet svigtet af sine forældre da han var barn/teenager og derfor var begyndt på alt det der @!#$... Men en fornuftig mand at høre på, så det er lidt skræmmende at han er endt sådan...

Hej fra Dorte...

Masser af brugt rideudstyr sælges. Se min hjemmeside under rideudstyr sælges.

www.123hjemmeside.dk/d...nd-nielsen

0
0
Svar på denne tråd
 
 Den må jeg se
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 13:08

Den må jeg se.

Har selv gået på Gl. Hellerup Gymnasium hvor enkelte elever havde virkelig virkelig mange penge.


Kan huske nogle af GUCCI-drengene der altid gik rundt med de lækre poser fra Prada, LV, Gucci, Dior, Laurent osv., nye ting flere gange om ugen.

Jeg kender dog ingen der har taget stoffer, men jeg omgikkes heller ikke den kreds af mennesker ret meget.

Vi havde en sjov klasse med gode fester, men ingen væltede rundt i seng med hinanden og jeg er aldrig stødt på stoffer på gymnasiet. Men interesserede mig heller ikke for det.


Men det findes nok derude - jeg mindes da piger fra andre klasser der, sanseløse af sprut, kastede sig i grams, strippede for penge osv. Derudover blev to piger fra mit idrætshold "verdenskendte" da de "glemte" en cd-rom med nøgenbilleder af dem selv i computerlokalet. De billeder har været verden rundt, det er helt sikkert.


Må finde en dag at se den.



Hilsen fra LISE


HUSK: Aldrig Atamon (Natriumbenzoat, E 211) til MUK på hestens ben!
Det er en udbredt misforståelse at bruge Atamon, der virker mod MUG. MUK er fremkaldt af bakterier, MUG er en svamp!

0
0
Svar på denne tråd
 
 bummelum
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 13:12

Lise


Du skal da være velkommen til at se den i Palads, Dolly har lidt fribilletter fra tid til anden



Hæ hæ jeg kan godt huske de billeder af de to let påklædte tøser, det kan man kalde en bommert.




OBSNu med part på søde Cæzar,men uden kam!!OBS

De pink kjolers sammenslutning

WWW.GRAESKEHUNDE.DK

EPC uge 27-28-29<- også 29

Min HP:

www.123hjemmeside.dk/W...-_-Kanusti


"Karen-thæne"som arbejder i et Palads

0
0
Svar på denne tråd
 
 jeg har jo været
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 13:22

så heldig at gå på Kildegård i grundskolen og Øregård det meste af gymnasiet.


Og desværre kan jeg sige, at det sikkert ikke er overdrevet, hvad der er i filmen. -Jeg har ikke selv set den, men har set traileren og kender et par stykker, der har givet tips til instruktøren.


Jeg husker tydeligt en dybt frustreret dreng, der fik en sportsvogn i 18 års fødselsdags gave... men hans forældre var i USA. Og de glemte at ringe hjem.


Ej, jeg har skan set et par stykker, som egentlig er super søde og rare, men som bare higer grotesk efter respekt, grænser og opmærksomhed.




Mvh. Tine

Mod dumhed kæmper selv guderne forgæves!!

Au pair søges straks til Schweiz.

Læs mere i præs!

0
0
Svar på denne tråd
 
 Lise..
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 13:56

Så gør mig en tjeneste at tage en teenager i din omgangskreds med :-)


Det er månedens gode gerning


Kh Cmailla


Tidligere Camilla80
0
0
Svar på denne tråd
 
 hejhej
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 17:18

Åh jo, den slags finder skam sted.


Min kæreste har gået på Herlufsholm Kostskole og jeg har derigennem mødt mange rigtig rige unge.


Min kæreste har osse kunne fortælle om hvordan en af hans kammerater fik en Ferrari i studentergave og hvordan de har "givet den gas" i forældrenes huse i Søllerød, når de har været ude og rejse.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Rich Kids
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 17:38

Hmm.. Generelt syns at stoffer og det vilde byliv forbindes med de unge, hvis forældre er rige. Det er også rigtigt til en vis grad.


Nu bor jeg selv i nordsjælland og kender desværre mange der lever det liv, men størstedelen af dem er 'almindelige' unge.


Det er virkelig skræmmende at finde ud af at en ven helt tilbage fra de små klasser, faktisk er ikke kan gennemføre en uge uden at sku ha et par streger :S Heldigvis kender jeg også mange der tager stor afstand til det - og i blandt dem er de rige ;)


Men er det nordsjælland der har det værste 'rygte' når det gælder stoffer osv?? Det hedder jo 'Whiskey bæltet' :D


Skal selv se filmen, når tiden engang er tilovers - kender et par stykker der er med :)


0
0
Svar på denne tråd
 
 Ejjj...
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 18:15

den film vil jeg også rigtig gerne se... Jeg kommer fra det nordligeste nordlige sjælland og har godt hørt at Græsted-Gilleleje kommune (nu Gribskov Kommune) skulle være de værdste med sprut og stoffer. Men om vi er de værdste.. det ved jeg ikke..


Og ja... der er virkelig mange stoffer, på alle diskoteker, på gymnasiet hvor jeg går osv.


Jeg glæder mig til at se den selvom den har fået lidt dårlig omtale


Tina og dressurdyret Attlantiz Firfod


0
0
Svar på denne tråd
 
 har ikke set den
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 18:24

men den er bestemt på listen..

Fik samme reaktion i Skive bio da jeg så Brokeback Mountin specielt scenen i teltet hvor de dyrker 6 jammen herre jesus da man ser jo ikke så meget altså at mænd kan elske hindanden idag er vel ikke en overraskelse for folk og at de dyrker 6 er vel heller ikkeså underligt jeg tænkte bare ved mig selv "ja nu ved jeg da jeg bor i en vestjydsk bonderøvsby" kan altså ikke blive forarget over sådan noget altså hvis de stak scener op ihovedet som andet pornofilm hvor man så ALT ville det da nok støde mig en smule da jeg er hetero og ikke Homoseksuel men det gør de jo langt fra syntes folk skulle stoppe deres tærpileri og vågne op og opfatte verdenen som den i virkelighedenb er sat sammen..



Hørte i øvrigt med et halvt øre i radionen at en eller anden religiøs forsamling fik statsstøtte til at "kurere" tidligee homoseksuelle og gøre dem "rene" for gud og heteroseksuelle Hold Kæft en gang BAVL er det det mine skatte penge går til så siger jeg sgu tak for kaffe!!! Skal siges de HAR fået frataget støtten nu til stor undren fra deres side!!



Part er fundet til Monty!! velkommen i stalden Christina.


Mor til verdens smukkeste barn Joseph Alexander.

Skal din hest masseres i midtjylland? kan kun anbefale:

www.helenethomsen.dk/

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ville gerne
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 19:08

se den, og jeg tror skam det sker rundt omkring, men det er sikkert med så meget andet, man ser det ikke så meget/voldsomt, hvis ikke man selv opsøger det.


Det er jo ikke ligefrem fordi folk går rundt og skriger "Hey, se mig, jeg tager stoffer og får 20.000 i lommepenge hver måned". De er med garanti et lukket selskab! Ingen tvivl om at nogle gør det, men tror bestemt ikke det er alle.


Hvad var reaktionen på filmen fra søstrene Greve?

0
0
Svar på denne tråd
 
 Baah...
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 19:18

Jeg var inde a se sen i fredags .


Jeg sys den var virkelig dårlig ? Kunne slet ikk se meningen eller handlingen i den ?






~ Krina <3

Asmindrupgårds Dunhill <3

0
0
Svar på denne tråd
 
 bummelum
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 19:32

nu har jeg ikke set filmen. og at der ryger stoffer ind.. det gør der sku alle steder.


men jeg var engang til konfimations fest hos chefens datter nettop i nordsjælland. og der gik de unge sku til sagerne i det ene rum mens forældrene var stive i det andet.


men nu er jeg jo fra alb. og har set det meste, bunke @!#$ ang mas. ja så sent som igår hørte jeg fra en gammel ven, at ham og en anden jeg kender da lige havet hevet veninden ind og givet hende en tur. og det sker sku alle steder.


min eks. endte som pusher i en alder af 17 år og ikke kun hash, men alverdens @!#$. heldigvis stoppede han da han fik en datter.

men jeg har været til alverdens fester siden jeg var 14, og der har stort set været stoffer til dem alle...nogle steder mere åbentlyst end andre. og det har været alt fra køge til central kbh, og nordsjælland.


en ting er sikkert, så længe der er usikre unge, der prøver at opretholde deres plads i hirakiet, vil der være stoffer og hor til højre-venstre.


guskelov, har det lykkedes min mor at give mig lige det der skulle til i bagagen, så jeg aldrig har haft stof behovet.


i må gerne hade mig, men had mig venligst for hvem jeg er,

og ikke hvem jeg ikke er!

0
0
Svar på denne tråd
 
 ind og se den
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 19:43

Jeg glæder mig til at se den - forventningerne er høje efter råzone og supervoksen...


Min lillesøster så de 2 ovenstående film og de påvirkede hende meget.. så hun skal også se rich kids!!!




Trine Bach
så søger jeg part endnu en gang - se annonce på linket
www.heste-nettet.dk/ma...leid
Naturen har givet mennesket én tunge, men to ører, for at vi skal høre dobbelt så meget, som vi siger
0
0
Svar på denne tråd
 
 Er heldig at jeg ikke er sådan
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 21:33

Har lige været inde og se filmen. Syntes det er en god film. Man har jo heldvis hver sin mening.

Nu er sådan at jeg selv har prøvet det meste. Har fået 4 BMW i gave af min mor og far de sidste 4 år, og har haft vores 60 fods båd liggende i kerteminde, hvor jeg kunne kører hen når jeg ikke gad være hjemme,eller når vi skulle have det lidt sjovt. Skal dog sig at vi ALDRIG har taget stoffer, det siger mig ikke en meter. Men det jeg ville med det indlæg er at fortælle at det ikke altid er lykken med et fint dankort, og nogle gode forældre


Rigtig mænd rider hver dag,og går i RIDEBUKSER.
0
0
Svar på denne tråd
 
 Sandra
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 21:42

Jeg har selv gået på Herlufsholm og må indrømme at jeg kan ikke kende miljøet derfra.


Trine : godt du tager søster med


Sasser : begge syntes den var "god" Carolines kommentar var at hun var ikke et rich kid og havde ikke tid til stoffer, hun skulle jo ride på højt plan :-)


Alle: Som Sasser skriver jeg tror det selskab er yderst lukket.


Mvh Camilla


Tidligere Camilla80
0
0
Svar på denne tråd
 
 Savage Garden!
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 22:42

Så vidt jeg ved er det i Sønderjylland der er flest stoffer i DK, hvis man kan sige det sådan - lige et sidespor.


Vil gerne ind og se filmen...



Hilsen tidl. *$uper Tino*, Labsebaby & Darren Hayes
We censor music then give children guns...
- Darren Hayes
Darren H. & Daniel J. aka Savage Garden
Willy Wonka - Willy Wonka - Willy Wonka
0
0
Svar på denne tråd
 
 Overskrift
Forfatter: 
Dato:  05-03-2007 22:51
Var inde og se den igår og synes den var god

Jeg er selv født og opvokset i Hellerup, gået på Kildegård, og kunne helt sikkert genkende nogle af de ting i filmen.

Også er hende der spiller Anja også min gamle bedste veninde, så måtte bare se den

Og vil helt klart anbefale andre unge at se den :)

Ida Vannby


Hundedækken sælges:

www.heste-nettet.dk/ma...74&t=50374


0
0
Svar på denne tråd
 
 Så den i går
Forfatter: 
Dato:  06-03-2007 10:53

Jeg var inde og se den i går og den var noget anderledes end forventet. Meget dokumentar agtig og alligevel bliver man ved med at tænke "er det den virkelige verden?" Det er svært at tro. Og alligevel ved man at der virkelig er nogen der lever det liv...


Folk begyndte at grine i bøsse scenen og kunne ikke lade være med at tænke om det mon var fordi at folk blev forlegne og ikke rigtig vidste hvordan de skulle ragere... Er man ikke snart kommet videre. Så er det heller ikke værre :-)


Kh Anja


0
0
Svar på denne tråd
 
 så er det nu..
Forfatter: 
Dato:  06-03-2007 19:05

Så går turen til Palads kl 21 i aften for at se filmen


Er ret spændt på at se den


Gud sagde: »Der skal være lys!« Og der blev lys.Gud så, at lyset var godt, og Gud skilte lyset fra mørket.Gud kaldte lyset dag, og mørket kaldte han nat. [Første mosebog v3-v5]

0
0
Svar på denne tråd
 
 Rich kids
Forfatter: 
Dato:  06-03-2007 19:16
jeg bor godt nok i Solrød, men synes jeg kan genkende nogle af tingene. Såsom pengeoverflåd og penge der bliver smidt rundt fra hensynsløse forældre der prøver at "gøre skaden god igen" :(
Stoffer er der jo alle steder, så det synes jeg ikke generalliserer nordsjælland.

Men super godt film :)


Freja

Someone so close and jet so far - away!

Honeyburst !!






0
0
Svar på denne tråd
 
 overskrift??
Forfatter: 
Dato:  06-03-2007 22:47

Eeej, hvor er i ellers kloge alle sammen hva :-) :-)


Tror i helt ærlig selv at alt i den film bare er dagligdag i Nordsjælland.? Så tænk jer da en ekstra gang om. Jeg tror også det var de færreste elever der kunne tage en gymnasieuddannelse hvis de var nødsaget til at ta coke i lange baner hver dag.


Er det bare alle børn der bliver svigtet hvis man kommer fra Hellerup? I don't think so. Den film er så overdramatiseret så det er til at brække sig over den er bare så plat, så det er da helt vildt.


Så til alle jer forældremishandlere i Hellerup: Bare rolig, jeg tror sgu ikke dit barn myrder en fransk luder i weekenden!!


Pas på jer selv der oppe i norden ;-)

0
0
Svar på denne tråd
 
 hihihihi
Forfatter: 
Dato:  27-03-2007 15:21
totalt overdrevet film, det kan godt være det finder sted, men der er ligeså mange unge i DK som ingen penge har og stager stoffer!

Hm eller hvad med os "jyder" hvorfor ikke lave en film om os, hihihihi

Nej aldrig igen vil jeg se sådan en film!



****Maria og Topper****


Ride og kørevant shetter sælges!


Ejer af en Shinese, Topper<3


Nu også ejer af jordens dejligste hingst AMADEUS<3 og jordens dejligste


hoppe Mette Marit<3





0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider