Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Træning

Du kan her give din kommentar til nyheden:

FEI's retningslinjer for opvarmning


Debatten om hestevelfærd og fokus på træningsmetoder raser, og mange har undervejs efterspurgt udmeldinger fra FEI. FEI nedsatte i februar 2010 en arbejdsgruppe der skulle tage hånd om problemstillingerne. Arbejdsgruppen har nu udarbejdet en række nye retningslinjer for opvarmning ved internationale stævner, der er blevet enstemmigt vedtaget af FEI's bestyrelse. Retningslinjerne træder i kraft d. 15. maj 2010, og formålene med retningslinjerne er bl.a. at alle uacceptable træningsmetoder og -teknikker skal stoppes omgående, og aggressiv ridning samt stress og smertepåvirkning af heste skal forhindres. Dansk Ride Forbund er også på vej med retningslinjer til danske officials, og vil her bruge de nye retningslinjer fra FEI.


Hovedpunkterne i retningslinjerne er som følger:

  • Øvelser, hvor hestens hoved og nakke er fikseret i bøjet og opretholdt position, må ikke udføres i mere end 10 minutter ad gangen. Stewards vil få udleveret diagrammer, der definerer bøjning af hestens nakke.
  • Ingen bøjninger af nakken, der kan medføre træthed eller stress, må opretholdes.
  • Rytteren må ikke benytte hårdhændede eller pludselige hjælpemidler samt udøve et konstant uhensigtsmæssigt pres i hestens mund gennem fastlåst arm- og håndposition.

Kilde: DRF



Nyt indlæg (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider