Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hyggesnak

Du kan her give din kommentar til nyheden:

Grand Prix sejr til Donna Silver


Højdepunktet for dressur entusiasterne ved dette års Dansk Varmblods hingstekåring i Herning, var dagens Grand Prix klasse, sponsoreret af Ecco.


Vinderen blev en utrolig sympatisk rytter i form af Daniel Bachmann Andersen, uddannet ved Rudolf Zeilinger i Tyskland, nu anset ved Helgstrand Dressage. Daniel Bachmann red guldmedaljehoppen Donna Silver til sejr med 73,333 %. Donna Silver e. Blue Hors Don Schufro/Willemoes blev i 2004 udnævnt til årets hoppe i Dansk Varmblod og blev i sin tid solgt på DV´s auktion for 500.000 kr. Daniel Bachmann red et yderst flot program, og i modsætning til de øvrige ryttere i Herning, fravalgte Daniel at ride ud af banen i strakt trav, men skridtet i stedet af sted efter afslutningsparaden for lange tøjler, mens klapsalverne lød.

 

Billede

Donna SIlver (JP-Photo)

 

Billede

Donna Silver (JP-Photo)

 


Andenpladsen gik til endnu en populær ekvipage i form af Lena Leschly Åmand og Gørklintgårds Fanero e. Olympic Ferro/Le-Mont-H med 70 %. Fanero har sin store styrke i passage, som bliver fremvist med stor udtryk. Hingstens store talent for galoppiruetter resulterede også i et 9 tal. Lena Åmand købte hingsten som 3 års, og har selv uddannet ham til Grand Prix.

 

Billede

Gørklintgårds Fanero (JP-Photo)


Nanna Skodborg Merrald indtog tredjepladsen med Milibar e. Milan/Liberty Dane med 69,858 %.


Billede

Millibar (JP-Photo)



Nyt indlæg (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider