Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hyggesnak

Du kan her give din kommentar til nyheden:

Flotte resultater i Verden



Ved den internationale dressur- og springfestival i Verden der afholdes i disse dage, har danskerne i dag været at finde på dressurbanen.


Her til aften blev der redet Grand Prix. Bedst placeret af de danske ryttere blev Sanne Henningsen og Atterupgaard Molberg e.Michellino/Rambo. Ekvipagen sluttede på en 5. plads med et resultat på 67.44%.


Vinder af klassen blev Ulla Salzgeber med hesten Herzruf´s Erbe med 72.17%


Billede

Sanne Henningsen og Atterupgaards Molberg i dagens Grand Prix

Foto: Molin-Foto.dk


Lige i hælene på Sanne ligger dette års DM bronzevinder nemlig Sune Hansen og Blue Hors Romanov e.Rohdiamant/Grundstein II der med 66.80% red sig ind på en 6. plads i dagens Grand Prix.


Placeret som nummer 13 var sidste dansker i klassen Bo Høstrup og hesten Cajo e.Cameron. Bo og Cajo opnåede et resultat på 64.34%.


Billede

Bo Høstrup og Cajo i dagens Grand Prix

Foto: Molin-Foto.dk


Derudover lykkedes det Sune Hansen og Blue Hors Rush Hour at ride sig ind på endnu en førsteplads i dagens anden afdeling Prix St. Georg. Sune og avlshingsten opnåede 70.55% for deres ridt.


Billede

Sune Hansen og Blue Hors Rush Hour i Verden

Foto: Molin-Foto.dk




Nyt indlæg (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider