Vi havde købt en Haflinger hoppe ved navn Oslo af en dame og mand nede i fuglebjerg. De havde et lille haflinger stutteri og et par dansk varmblod.
Hun var bare den bedste hest, men viste sig at være en hel anden da vi fik hende hjem, altså i temperamentet.
hun var sempelthen for voldsom, hun smed mig og min mor af et par gange, og det gik alt for galt, vi endte begge på hospitalet, med alvorlige skader.
En af mine veninder havde været og set hende et par gange, og det endte til sidst med at de gerne ville have hende.
De fik hende så hjem og gå hos dem, eller retter sagt de overtog hende for os.
De ville gerne bruge hende som hygge hest, og det var jo helt okay.
Vi havde lavet den aftale, at de måtte ikke sælge hende. Hvis de ville sælge hende, skulle vi have hende tilbage.
Og det var meningen jeg skulle putte en western hingst på hende, så jeg kunne få mig en western hest.
Den aftale havde vi lavet.
Efter de havde haft hende i et par uger, ville de prøve og sende hende til en berider.
Hun kom godt hjem og hun havde lært at ride igen, uden at smide folk af.
Vi var nede og besøge hende hver dag, og hun havde det perfekt.
Efter 3-4 uger, skulle vi ned og besøge hende. Da vi kom der ned var hun der ikke, vi ringede så til dem der havde overtaget hende.
De sagde så at det kendte de ikke noget til.
Vi ringede igen dagen efter, og der tilstod de så at de havde solgt hende.
Det er ca. 2 år siden, det var om sommeren de havde solgt hende.
Hun var en tyroler haflinger, med stamtavle og pas.
Hun var ca. 5 år gammel.
Hun havde en hvid blis.
Rimelig lang man og hale.
Ca. 143 høj.
Hun var sat til salg af en dame ved navn: Tina Barresø Rømer og hendes kæreste.
Jeg håber at jeg finder hende en dag:D