Hej.
Ja så er jeg ved, at være godt på vej til, at kunne købe mig et digitalt spejlrefleks kamera.Derfor vil jeg meget gerne høre hvilke kameraer i bruger, jeres erfaringer med det og prisen på det. Hvis i har gode forslag til hvor jeg kan købe dem, er det heller ikke af vejen
.
Lige nu bruger jeg et almindeligt men forholdsvis dyrt digital kamera og jeg er ved, at blive sindsyg af det. Jeg kan ikke tage billeder tæt på og i bevægelse, hvilket er vigtigt for mig.
Det bringer mig til det jeg skal bruge kameraet til. Som i nok har gættet er det primært til brug af heste billeder, det vil sige, at det skal fungere optimalt, når det er ridebilleder eller fold billder. Udover dette kunne jeg også godt tænke mig, at få et billede af mine hunde når de løber (det er væddeløbshunde), dette har ikke været muligt med det andet. Kameraet skal også kunne tage billeder tæt på, da jeg tit fotograferer blomster.
Jeg regner med at bruge mellem 8000 - 10.000 kr. på det.
Håber i kan hjælpe.
Mvh. Julia.