Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Produkter og leverandører

 Hvilken dyrlæge i Aabenraa
Forfatter: 
Dato:  16-08-2014 15:52

 

Som nytilflyttet til Aabenraa vil jeg rigtig gerne høre jeres erfaring med dyrlægerne i området. Synes det er rart at vide inden man evt får brug for og hestene skal vaccineres her i oktober mdr.

 

Jeg søger information om dyrlæge til hest og hvis I ved noget om dyrlæger til kæledyr ( kanin, kat og senere hund) må I meget gerne dele ud af jeres viden.


Ejer af: Lagsi fra Møllegård (islænder)

Nasi frá Dánjalstrøð (islænder)

Tranegildes Lakrids (shetlænder)

Beer's sir Malthe (irish cob)


RIP: Mickey (islænder fra 1985) august 2010

0
0
Svar på denne tråd
 
 tja...
Forfatter: 
Dato:  16-08-2014 18:26

Jeg har en enkelt gang haft Torben Knage-Rasmussen fra Dyrehospitalet Rise Hjarup aabhestehospital.dk/DK/ Kontakt%20og%20vejviser.aspx ude til en halt hest. Anbefalet af min beslagsmed, da han skulle være super kompetent ved halthed/forfangenhed.

 

Jeg bruger normalt dyrlæger fra www.dyrlægecentralen.dk/ forside.aspx da der er nogle derfra, som holder til tættere på.

 

Mvh Jannie


.

0
0
Svar på denne tråd
 
 hejhej
Forfatter: 
Dato:  16-08-2014 20:02

Da jeg boede i Sønderjylland, brugte jeg Hestepraksis Syd til hestene og Rødekro Dyreklinik (samme dyrlæger som hos Tinglev Dyrehospital) til smådyrene :)


Don't tell me the sky is the limit,

when there are footprints on the moon!

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeg vil anbefale
Forfatter: 
Dato:  18-08-2014 13:02

Jeg kan så varm anbefale den kørende dyrlæge. Birgitte er heste specialist men arbejde også med hund, kat osv.

http://www.korendedyrlaege.dk/

 

Hun og hendes team er utrolige søde og super kompetente, og så er det skønt at de kan tage røntgen osv. ude i stalden hos hesten, så man ikke skal køre den ind på en klinik.

 

Hvis du vil have hunde/kat/kanin på en klinik, kan jeg bedst anbefale gråsten dyrehospital. Tinglev har jeg desværre hørt alt for meget dårligt om. Aabenraa kender jeg dog ikke når det kommer til smådyr.

Haderslev dyreklinik er også super gode til smådyr.

0
0
Svar på denne tråd
 
 overskrift
Forfatter: 
Dato:  20-08-2014 18:43

tak for jeres svar dem vil jeg kige nærmere på


Ejer af: Lagsi fra Møllegård (islænder)

Nasi frá Dánjalstrøð (islænder)

Tranegildes Lakrids (shetlænder)

Beer's sir Malthe (irish cob)


RIP: Mickey (islænder fra 1985) august 2010

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider