Hej alle sammen.
Jeg sidder nu er lidt forvirret.
Min hest er syg og bliver rask i løbet af en time?
Det startede med at min hest blev flyttet til et nyt opstaldningssted. Og de har været rimelig hårde ved ham ude på folden. Så han har en masse, men rimelig store hudafskrabninger og sår.
Jeg har holdt øje med alle sår, og de er fine og rene og heler pænt.
Så en dag (i lørdags) er han noget træt og reagere underligt. Så jeg tjekker ham fuldt i gennem. og der er ikke andet at se end at han har et hævet venstre forben og så står han med feber.
Jeg ringer til dyrlægen og hun kommer ud senere på dagen. Og hesten har ingen feber og ser frisk og rask ud, bortset fra det hævede bagben. Vi kigger alt igennem og han havde meget ondt i v. lår. Så vi gik ud fra at det var smerter fra låret som han så måske lidt afbelastede fra. og derfor gik lidt forkert.
Jeg har nu holdt øje med det ben og behandlet musklen han havde ondt i og fik noget til at smøre hans sår med så der ikke kon en infektion.
Nu var jeg der tidligere i dag (ved en 1 tiden). Og alt så fint ud. Jeg behandlet låret og såret. Og så fik han Back on track dækken og gemacher på i en times tid. Han kommer ud på fold igen og jeg tror han er ude ca 1 time før de kom ind igen.
Jeg blev så ringet op kl halv 8 at min hest havde det meget dårligt og ikke ville spise og stod og aflasetede højre bagben (det modsatte end før). Han havde nu feber igen. :S
Jeg haster op til min stakkels hest, og finder den sund og frisk og støtter på begge bangben fint. Men nu er begge bagben varme og hævede. Men ingen feber og spiser glad og tilfreds.
Jeg ringer så til drlæge igen og hun tænkte sikkert at jeg er sindsygt parnoid. fordi det lyder ikke som og det kan passe. At hans temperatur kunne falde over en grad på tre kvarter.
Vi beslutter så at der kommer en dyrlæge ud og tjekker ham i morgen. Og at der bliver tjekket til om han er okay i aften kl 12.
Er der nogle der har oplevet dette? Nogle ideer?
Undskyld den er blevet noget lang