Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Røgt og pleje

 Spørgsmål ang. foder og orm
Forfatter: 
Dato:  08-11-2011 18:36

Hej Alle HN'er! :)

 

Jeg har lige nogle spørgsmål ang. vinterfodring og orm:

 

- Er det normalt at heste får orm om efteråret og skal have kur mod det? Min hest har nemlig tabt sig en del her på det sidste, selv om hun får godt med foder, så jeg tænkte om det måske kunne være orm?

 

- Jeg har lige købt Vidbæk Strukturfoder til min hest, da hun ikke rigtig bliver redet men stadig skal holde sin huld. Men da produktet er et sommerprodukt, kan jeg ikke finde nogen forderplan for det.Er der nogen som ved hvor meget man skal give?

 

- Og så lige et sidste spørgsmål ang. vinterpels. Jeg prøver i år at lade min hest gå uden dækken, så jeg har givet hende B-vitamin i en periode og vil som sagt også give strukturfoder og evt. olie (hun får også masser af hø og en komplet mineral/vitamin blanding). Men jeg har læst i et blad for noget tid siden, at man ikke skulle strigle sin hest for meget (især med bløde børster) fordi det fjerner fedtlaget, og derved kommer hesten til at fryse? Er det rigtigt?

 

Håber I vil svare :)



Mette og Linette <3

"Man måste dö några gånger innan man kan leva"

Håkan Hellström

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ang. foder og orm
Forfatter: 
Dato:  08-11-2011 18:48

mine heste får altid en ormekur når de kommer på stald efter sommergræs :-)... mine har heller ikke dækken på om vinteren, de danner en dejlig tyk pels og er aldrig syge. De bliver striglet jævnligt og jeg har ikke observeret at de fryser mere af den grund :-)... men det kan selvfølgelig være individuelt fra hest til hest :-.

- Annette -


Jeg køber foder fra Mühldorfer.........et fantastisk foder uden kunstige tilsætningsstoffer......mine heste stortrives :-) www.sundtfoder.dk

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider