Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Røgt og pleje

 Hovbyld
Forfatter: 
Dato:  15-08-2011 10:39

Hej Alle!


Er ret så meget i tvivl om hvad jeg skal gøre, så beder om gode råd.


Imens jeg har været på ferie, har min hest fået en kompliceret hovbyld og har derfor haft dyrlæge ude to gange.


Den første gang skærer han den ud, og beder dem der passer hende om at bade hende i sæbevand på den sædvanlige måde - tre gange om dagen i 15-20 min. Med efterfølgende indpakning af hoven. Da det ikke har hjulpet efter to dage - ringer de igen. Da det er efter 17:00 kommer der en anden dyrlæge ud. Han fjerner endnu mere og giver hende en permanent forbinding på som hun skal have på til imorgen tirsdag. Hendes ben er nu på dette tidspunkt meget hævet - helt op til over knæet. Hun skal desunden have pencilin


Da jeg kommer hjem lørdag er hendes ben stadig hævet og hun er stadig meget halt. Hun fik hendes sidste pencilin i går aftes. Hævelsen er nu faktisk forsvundet og haltheden er taget af, men hun er ikke rengående endnu.


Mit spørgsmål går så på hvornår man kan forvente at hun er haltfri. Jeg synes altid de plejer at være haltfri dagen efter den er skåret ud, så jeg synes det tager lidt længe.


På forhånd tak


MVH Sofie og Pretty


0
0
Svar på denne tråd
 
 ddddddddddddddd
Forfatter: 
Dato:  15-08-2011 13:07

Det ser ud til at gå den rigtige vej. Der kan godt gå et godt stykke tid før hesten er haltfri og ikke er øm mere efter sådan en omgang.


Jeg ville fortsat bade hesten i sæbevand og lade hoven få ro for mudder og jord :)


"Det er kun de dygtige ryttere der bør bruge hjælpetøjler. - Problemet er bare at de dygtige ryttere jo ikke behøver dem.. " ?

McLean

0
0
Svar på denne tråd
 
 Samme situation
Forfatter: 
Dato:  15-08-2011 13:45

Jeg er i næsten samme situation som dig. Min hest har fået en sålknusning og er også meget halt.


Hun er dog ikke hævet.


Jeg havde dyrelæge i fredags og fik smertestillende til weekenden med. Her i dag er hun fortsat meget halt. Jeg kan heldigvis give hende boots på (hun går uden sko) og så er hun ikke øm mere.


Jeg talte med dyrelægen i morges, og han sagde at jeg nok skal forvente at der går ca. en måned før det er helt fint igen.


Jeg vælger så nok at få limet skaller fra Easyboot på hende.


Vh Maria


Nu med to stk. barfodsheste i løsdrift

Skønne Max og den smukke dameskimmel


www.aktivstald.dk

0
0
Svar på denne tråd
 
 Fra en uge
Forfatter: 
Dato:  15-08-2011 17:38

og op til en månedstid, kan den være øm........


Lipizzanere til salg:

* Rolig,barok type,vallak f.2009,slutmål 153-5 cm

* Energisk,aktiv, elastisk vallak f.2009, slutmål 153-55 cm.

* Tilredet lipizzanerhoppe, 155 cm, f.2000 - velgående og lærenem.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Smeden...
Forfatter: 
Dato:  15-08-2011 22:13

Hej, jo, du har ret. De plejer som regel at blive haltfri ret hurtigt, hvis ellers bylden er skåret ordentligt fri. Men hesten vil temmelig sikkert være øm et stykke tid derefter.


Hvis haltheden ikke ophører inden for nogle dage eller aftager, ville jeg få fat i smeden istedet. Jeg har desværre rigtig dårlig erfaring med dyrlæger og hovbylder mv. Har set det flere gange. Smeden er meget mere kompetent til at skære i hoven. Og tilmed billigere Hvis altså du har en god smed..

0
0
Svar på denne tråd
 
 hovbyld.
Forfatter: 
Dato:  16-08-2011 19:33

Hej..


lyder til at det går den rigtig vej, min har også haft en hovbyld det tog 1 1/2 mdr og var meget smertefuldt for ham han havde besøg af dyrlæge x 3 og smed x 6, fik penicilin over 2 gange og fik smertestillende ved siden af behøver jeg at sige at han var meget hårdt ramt..:-(


Med venlig hilsen

Lotte, Miró og de 4 røde banditter..

0
0
Svar på denne tråd
 
 Dyrlægen er ikke ekspert i alt...
Forfatter: 
Dato:  17-08-2011 11:45

Hestedyrlæger er helt sikkert 100% uundværlige og mange af dem er rigtig dygtig til deres arbejde, MEN har du en hest med hovproblemer, så, mener jeg, at det er beslagsmeden du skal kontakte først!


Det er trods alt dem der er specialister i hove - de kan så, samarbejde med hestedyrlægen med fx antibiotika og smertestillende.




www.fashionbydyhrmann.dk

Lækre smykker og hårdpynt til overkommelige priser!

kan også ses på min præsentation.


www.torrupminde.dk

Sælges: 4års RDH hoppe, rå 6års vallak

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider