Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Røgt og pleje

 Operation - erfaring??
Forfatter: 
Dato:  17-05-2011 16:15

Hej.


Min DV-åring har været uheldig. Han er blevet sparket på fold, fik et sår, indvendig på piben, på det ene bagben, som vi behandlede som alle andre sår (ingen betydelig hævelse, ingen halthed) men da såret blev ved at danne betændelse, og såret begyndte at vokse "ud ad" ringede vi efter dyrlægen. Han gav ham en penicillinkur, og synes vi skulle få ham i røngen, for at være sikker på at der ikke sad fremmedelegme i såret.


Det gjorde vi så i dag, og det viste sig at være et mindre stykke knogle, som var knækket af, og som kroppen prøvede af afstøde. Han skal derfor opereres liggende, i fuld narkose, hvor de fjerner stumpen og renser det. Såret forbliver åbent, men forbundet, så det kan hele indefra.


Er der nogle der har erfaringer med sådan et indgreb?? Det sidder midt på piben, og er derfor ikke i nærheden af et led.


Knus fra Marie =)

Din hest - Dit ansvar!





0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider