Hej alle 
Jeg er ret ny indenfor det her område, og derfor kommer nogle af mine spørgsmål måske til at lyde dumme.
Jeg skal skrive projekt om dyrevelfærd hos husdyr, og jeg undersøger lige nu at skrive om underlag til heste i staldene.
Min lillesøster er i forvejen rytter, og har tidligere brugt skåret halm, men nu hvor hun har købt sin egen hest, overvejer hun at skifte til spåner, så måske hun også kan bruge nogle af jeres råd 
Her er mine spørgsmål. Tilføj endelig hvis I har en ekstra viden, jeg ikke har fået med.
Hvor meget strøelse har I brug for på en måned? Et år?
Hvor meget koster de forskellige slags?
Hvor køber I det fra - nettet eller butik?
Køber I pallevis eller et helt læs?
Hvad er et godt produkt, og hvad er et dårligt produkt?
Kan I anbefale nogle mærker?
Har I haft nogle dårlige erfaringer med spåner? et dårligt produkt, eller andet der har fået jer til at skifte til andet underlag?
Hvis I har andet, må I meget gerne skrive? Jeg er ny på området, og lidt søgning på Google viser, at hestestrøelse er en hel videnskab i sig selv, så jeg ser frem til at høre fra jer.
Knus fra Esther
PS: I behøver ikke svare på det hele 