Jeg har det med at falde for heste som ikke har det så godt, feks. tynde heste, og nu har jeg så igen anskaffet mig en meget meget tynd hoppe , men jeg synes ikke at den tager på... den har fået ormekur og får selvfølgelig korn, og en masse tilbehør. Nu har jeg haft den omkring en måned og det eneste der ændre sig er dens pels... Er der nogen som har nogle gode forslag de vil dele med mig ?
jeg kender og som jeg med sikkerhed ved virker er Epona olie. Jeg købte det ved Steens rideudstyr i Horsens, så hvis du ringer til ham, vil jeg tro han kan give dig et tlf.nr på dem som forhandler det
...fra Havens hestefoder eller Irish Mash (den dyre udgave fra skt. Hippolyt) er også gode fedemidler. Og så er det godt for maven.
Camilla
"Det perlemorsblå horn i hans pande blev til et spyd af kold ild, da solen kyssede det. Han var et pragtfuldt syn, sit folks ubestridte hersker. Han var Ædelsten, enhjørningernes konge."