Hej med jer
Jeg ved godt der er 1000 forskellige svar på mit spørgsmål og meninger om det.
Sagen er den, at jeg er ved at kigge på hest. Det skal være en allround lære hest, som kan bruges til både tur og dressur. Den vil ikke blive redet hårdt, da jeg ikke er nogen seriøs rytter i den forstand, som vil ud til en masse stævner. Jeg vil gerne lære noget dressur, men kun for min egen fornøjelses skyld.
I min annonce har jeg skrevet at hesten skal være fra 12-20 år.
Det er min plan at der skal laves en alm. handelsundersøgelse under alle omstændigheder.
Men røntgen er jeg så lidt i tvivl om. Jeg har skrevet i annoncen, at jeg evt. gerne vil have røntgen, afhængigt af prisen.
Umiddelbart tænker jeg selv, at når det er en hest i den alder jeg kigger efter, så er røntgen ikke SÅ relevant, for HVIS der var noget med den, så ville det vel være kommet frem, forudsat at den har været redet i alle dens år hidtil. Var det til gengæld en ung hest, så ville jeg have taget røntgen på den, er jeg ret sikker på.
Men ja, jeg er altså i tvivl.
Hvad siger I derude?