Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Røgt og pleje

 hurtig hjælp- forkølet føl
Forfatter: 
Dato:  21-04-2007 07:26

hej.. ja så kommer konsekvensen af at tro man kan alt og ved alt.. hvor er jeg bare træt af mig selv nu. Jeg fik mit føl for kun lidt over en måned siden. Hun blev flyttet ud hvor min søster har hest, men jeg opdagede hurtigt at det ikke gik for mig, da der vare meget lidt foldtid og hun fik kun havre og noget tilskud og da jeg tjekkede med tanja fra foderplan.dk var det bare helt forkert..Jeg flyttede hende så tættere på hjem, hvor en veninde har stald. Her er de på fold fra tidlig morgen til sen aften, og jeg kan selv fodre. Hvad jeg så lige bør nævne er at mit føl desværre er underernæret og mager, men ellers meget frisk og glad. Pointen er at hun selvfølgelig ikke kan klare to flytninger så hurtigt og så så mange timer i det kolde vejr vi har haft. Der er ikke læ som sådan på folden. HVORFOR tænker man sig dog ikke om???


Nå, men nu står jeg jo så med en snot forkølet hest, som dog stadig er frisk, men med mega snot ud af næsen.. Please kom med nogle bud på hvad jeg kan gøre for hende og skal jeg holde hende inde nu hvor vejret jo er bedre igen??? Skal lige nævne at jeg har købt et dækken til hende så hun bedre kan holde varmen.. tror faktisk hun nyder det.. smil..


Lea!

0
0
Svar på denne tråd
 
 Tid og mere foder
Forfatter: 
Dato:  21-04-2007 09:04

Hej Lea


Du skal give dit føl tid til at få lidt sul på kroppen igen, samtidigt med at du får forkølelsen ud af vagten.


Det lyder som en god ide med at give hende dækken på, og jeg tror at du skal lade det blive på hende indtil vi har lidt mere stabile varmegrader og den har taget lidt på. Den skal altså have dækken på hele døgnet! Og du skal ikke tage det af før det minimum er 12 grader varmt om natten. Det kan godt tage en måneds tid før du kan se nogen forskel på følle


Dit føl har brugt for meget energi på at prøve at holde varmen, samtidigt med at den ikke har fået tilført den mængde foder den har brug for. Det er også vigtigt at den har noget at tygge i på folden, hvis den går ude fra morgen til aften.


www.holmevang.dk

- Opstaldning tilbydes på hyggeligt ridecenter
- Holmevang Ridecenter ved Jyllinge

0
0
Svar på denne tråd
 
 Du skal have
Forfatter: 
Dato:  21-04-2007 11:46
- fat i dyrlægen dit føl skal have antibiotika hurtigst muligt, da der er risiko for lungebetændelse.
0
0
Svar på denne tråd
 
 hun så meget
Forfatter: 
Dato:  21-04-2007 12:58

bedre ud her til morgen og har også besluttet at hun bare må have dækken på indtil hun tager på og jeg er næsten 100% sikker på vejret.


Jeg ser lige tiden an med dyrlæge da hun hverken har feber eller hoster.. der er kun snotnæse og det var som sagt allerede bedre imorges. Tror dækkenent virker.. smil.. men holder skarpt øje..


tak for jeres svar


Lea!

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider