Er der nogen som kender procentfordelingen af råvarerne i RC?
Og er der nogen som ved om de vitaminer og mineraler der er i RC er syntetiske eller om de er organisk bundet?
På forhånd tak for hjælpen...jeg ved godt der har og er meget om RC, men jeg er bare i den situation at jeg ikke har tid til at sidde og lede. Derfor håber jeg virkelig I vil skrive selvom det måske allerede har været oppe.
bundet (kun i et helt specielt og anderledes produkt, Equiboost). Mineraler optages mere vekslende og man bruger organisk binding til de der optages dårligt i uorganisk form, men fx kalk, magnesium, fosfor, natrium, kalium, jod optages OK som salte (eksempelvis -carbonater, chlorider eller fosfater). Det er mest mangan, selen, zink,evt jern og kobber man binder organisk.
Det står ikke nøjagtigt på deklarationen til RC hvad der er hvad, men det er delvist organisk bundne mineraler, ligesom Salvimin Grøn. Og så har den alle de mikromineraler som de andre ikke har.
Sorø:Undervisning i dressur med Pernille Gregoire Pedersen www.akademisk-ridning.dk også for ryttere udefra. Ridehus og nyrenoveret bane, tæt ved skov, super folde.