Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Røgt og pleje

 hvad er der galt
Forfatter: 
Dato:  05-09-2006 15:08

hej alle

jeg vil lige høre om der er nogen der ved om hvad der kan være galt med min pony vi regner med det er orm men vi er ikke helt sikre hvad kan der ellers være galv?? han er så tynd æder heletiden (overdrevet meget) og vil ikke tage et gram på+???

hjelp mig..

hilsen mette


"En smuk kvinde uden tænder ,er som et liv uden min dejlige Kalif."

0
0
Svar på denne tråd
 
 Dyrlæge??
Forfatter: 
Dato:  05-09-2006 15:55
-ku måske være en idé hvis ikke det er prøvet...
0
0
Svar på denne tråd
 
 sdjhakasj
Forfatter: 
Dato:  05-09-2006 15:59

Få fat i en dyrlæge!

Det er nok orm, men kan også være tandspidser.


Det kommer jo også an på hvad for noget foder dyret får, men bestil tid hos en dyrlæge imorgen!


Anna og Flicka - Et broget makkerpar !


Selv uden rytter vil en hest

altid være en hest.

Men en rytter uden en hest

vil altid kun være et menneske.


Stanislaw Jerzy Lec



0
0
Svar på denne tråd
 
 overskrift...
Forfatter: 
Dato:  05-09-2006 22:05

Det kan også være mangel på et mineral, min har altid været meget svær at fodre på men vi fandt ud af at give ham en vitamin/mineral kur og det her hjulpet. Det skal så lige siges at den kur blev givet i samarbejde med dyrlægen.

Jeg vil ogås sige at du skal have dyrlæge ud, der kan være mange grunde, nok også mange andre end dem der er nævnt her.


Hilsen Nina



0
0
Svar på denne tråd
 
 tynd pony
Forfatter: 
Dato:  05-09-2006 22:52

Hej Mette


Nu ER det jo hestens natur at spise det meste af tiden, så det er i sig selv ikke så bekymrende. Men han skal jo ikke tabe sig.


Når en hest taber sig, er de tre første ting, man bør tænke over:

- har den orm?

- trænger den til at få ordnet tænder?

- Hvad får den at spise?


Orm: kan du tjekke ved at tage en gødningsprøve (en pølle i en pose, læg den i køleskabet og aflever den snarest hos dyrlægen). Hvis der er orm, køber du en ormekur hos dyrlægen.


Tænderne: skal du have dyrlægen til at kigge på. Det er afhængigt af hesten, hvor ofte de skal ordnes, men for de fleste hvert halve til hele år. Mange kombinerer vaccination og tandraspning en gang om året.


Foder: Hvis din pony går på en nedgnavet fold, kan det være, at der simpelt hen ikke er nok græs til den. Hvis det er halm, den spiser hele tiden, så er der ingen energi i det. Hvis den får korn eller mysli, men ingen hø eller græs, kan den have svært ved at fordøje foderet. Alt det foder, som ponyen får, skal passe sammen, så den får mange fibre (hø) og de mineraler, den har brug for. Derfor er det en god ide at få lavet en foderplan af en, der har forstand på det (f. eks. foderplan.dk)


I første omgang synes jeg, at du skal ringe til dyrlægen og få ham til at kigge på ponyen. Få raspet tænder på den og giv ham en gødningsprøve med. Snak også med ham om, hvad hesten får at spise. Og ønsk dig en bog om fodring til jul ;-)


mvh. tina


Medlem af den sønderjyske afdeling af DÅHM
0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider