1 kg. byg = 1 FE ca.
1,2 kg. havre = 1 FE ca.
Der er mere stivelse i byg end i havre. Der er mere fiber i havreskallen end i byg. Skallen på byg er så hård, at heste skal have byg valset - havre kan ædes hel eller valset.
Hvis en hest ikke vil tage på eller bliver skør af havre, har mange gode erfaringer med at erstatte alt eller noget af havren med valset byg. Nogen blander selv deres korn 1/5 valset byg, 4/5 valset eller hel havre.
Der er et stof - fytase - i byg, som hesten har behov for for at nedbryde og omsætte havre. Dette stof findes også i andre fodermidler og normalt i de fleste tilskudsfodere.
Normalt siger man, at havre er det rigtige hestefoder og mest diætetiske (pga. fiberindholdet i havreskallen) i forhold til byg. Men rigtig mange bruger altså også byg til heste.
Se evt. hjemmesiden: www.infosvin.dk/Haandb...ukker.html