Jeq har efter lanq tid overvejelse , revet min hest's maqn kort . Ca en håndsbredte . Men nuu er den blevet tør oq meqet grim at se paa . Den er meqet tyk stadiq , men har tænk miiq at tynde den ud . Men er der noqle der har noqle qode råd ? Omkrinq den komme ned og liqqe oq er pæn ? .
Får at få manen ned at ligge plejer jeg at flette den ned til den side den vælter mest til. Jeg lader den være flettet ca 2 uger. Det plejer at hjælpe på selv en meget strid man.
Hmm, nogen grund til at manen ikke må ligge som naturen har bestemt det?? Medmindre du skal flette op (i anledning af stævne) så ville jeg lade den være. Det kan næppe være behageligt at få sat hår på den måde, bare fordi man skal se fancy ud