åh det sadelhelvede
jeg skal have en sadel til hesten, da den skal til at rides, men nu er problemet så at hvordan og hvorledes gør man så lige det.
Ja altså jeg skal jo have en sadelmager ud det er jeg ganske klar over og det er så også lige her problemet for alvor starter. Hesten har jo ikke haft sadel før og derfor er jeg rimelig lost indenfor hvad str. bom der passer bedst til dyret!!!
ergo ville jeg gerne have en sadelmager ud som både havde brugte og nye sadler med, som man kunne prøve, jeg er jo klar over at hesten sætter muskler og taber sig når den bliver trænet og derfor ville det selvfølgelig måske ikke kunne betale sig at købe en helt ny og derfor kunne det jo også være rart at prøve nogle brugte. hold da op hvor lyder det her besværligt:)
jeg har så undersøgt markedet mht. sadelmagerer som både har brugte og nye sadler med ud og kan finde en... Det er sadeleksperten i vordingborg, det er så også fint nok men det ligger altså rigtig langt fra hvor jeg bor, omkring Holbæk. Derfor ville jeg høre om der er nogen som kender andre???
Jeg er klar over at der findes Hubertushuset, brian i taastrup og Tanja Lange ligeledes i mit område, men ingen af disse har brugte sadler med ud. Har de???
Det ville jo også være fint nok at kunne købe en brugt selv og så få den omstoppet men når man ikke har forstand på det, skulle jeg ikke denne tanke er holdbar. Håber derfor at i kan hjælpe mig.
Ligeledes må i også gerne lige fortælle lidt om dem i evt. kan foreslå.