Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Røgt og pleje

 foder hvordan og hvad?
Forfatter: 
Dato:  30-12-2005 16:56

Jeg har kigget lidt på hippolyt bla. og kan da godt se fordelen i dette foder.

Men nu sidder jeg her og ikke aner det store om alle de fodertyper og produkter man kan få.


Jeg har kun været vant til heste der har fået


Hø.

Lucerne.

Havre.

Melasse (staves)

grønpiller.

cornflack flager, eller hvad man nu kalder dem.

Byg (tror jeg det var)

Roepiller.

Hvidløg ( jo ikke et foder)

Og så biotin.

Og så sort havre.

Og så enkel andet jeg ikke lige kan huske.


Wrap har jeg ikke så meget kendskab til, og har kun oplevet få heste som jeg har kendt der har fået det.



Mit spørgsmål kommer så.

Hvis jeg ender med at købe en plag/føl/ redet hest i fremtiden, ville de produkter/foder jeg har skrevet længere oppe evt. kunne være en del af en mulig foderplan.



Selvfølelig vil hesten under alle omstændigheder få hø og i hvertfald hvidløg med i sit daglige foder.

Og roepiller kunne jeg godt finde på også at få med i foderplanen.

Men nu har jeg hørt godt om hippolyt. Men hvad er jeres erfaringer med dette foder, eller har I andet foder i hellere vil købe og grunden for hvorfor.

I må også meget gerne skrive hvad jeres heste får, og evt. gerne sende et link til hvor man kan få lavet en foderplan.


Under alle omstændigheder ønsker vi alle at vores heste får det trette at spise, men jeg vil gerne høre jeres erfaringer. bla. meget gerne om hippolyt.


Hilsen Dorthe



0
0
Svar på denne tråd
 
 Hippolyt
Forfatter: 
Dato:  30-12-2005 19:02

Hej Dorthe,


Jeg fodrer selv med Hippolyt, og har brugt deres hjælpsomme og erfarne personer der er ansat hos dem.


Det jeg fodrer med hedder Hippolyt Musli blanding, og er udviklet til lidt tungere hesteracer, så som Friser, Tinker og Shire. Selvfølgelig kan alle heste spise det, jeg fodrer bla min pinto med det. De er ellevilde med det. Faktisk vil pintoen ikke spise andet. ha ha.


Mit råd er at kontake hippolyt, og stille dem alle spørgsmålene. De er meget hjælpsomme.


Nina

0
0
Svar på denne tråd
 
 foderplan
Forfatter: 
Dato:  30-12-2005 20:57

Jeg fodrede tidligere med Natur mysli fra hippolyt, indtil jeg fik Decors foderplan regnet igennem af Yankee herinde fra. Decor fik kun 76% af det lysin han skulle have, og det på trods af at jeg gav et kg, hvor Hippolyt mente den kunne klare sig med 750g!!! Jeg skiftede til Fase Balancer fra Brogården og fik en helt anden hest!!! Så i mine øjne er det et møgfoder, og jeg ville ikke røre det med en ildtang, men derfor kan andre selvfølgelig godt have glæde af det!


Du kan sagtens lave en fornuftig foderplan af de ting du nævner, hvis du altså lige tilføjer et vitamin/mineraltilskud. Det kunne fx være Travo-E eller Regulator Complete.



0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeg har heller
Forfatter: 
Dato:  30-12-2005 22:15

ikke særlig gode erfaringer med Hippolyt, og aldrig om det kommer indenfor min stalddør. Prøv og søg på det, der har været skrevet MEGET om det.


Jeg bruger selv roepiller og Regulator Complete samt wrap. Hesten får en smule olie.

Det er en foderplan, der er så optimal som man kan lave en foderplan til en hest, i mit hoved.


De får en masse fordøjelige fibre og struktur og ingen stivelse eller sukker.


www.regulator.dk ang. foderplan www.foderplan.dk


Bimboe




Godt Nytår til alle...


Der hvor volden går ind, går forstanden ud.

Har du overvejet en Homøopat?
www.homeotreat.dk

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider