Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Avl

 hoppe mistet ædelyst.
Forfatter: 
Dato:  05-03-2015 19:23
Min høj drægtig hoppe 1 uge til termin. Er gået fra sit foder. De sidste par uge har hun ikke værey ællevild ved fodring men spist sit foder. De sidste 2 dage har hun ikke ville spiste sit krybbefoder (roepiller,raket, havre). Og igår aftes fik hun gulerødder og der var kun taget et par stykker i morges. Hun har adgang til hø og wrap. Og det spiser hun kun et par kilo af.
Er det normalt? Det er det 3 føl hun får hos os. Det 6 i alt. Hun bliver 17 år om lidt. Hun er ved go huld.

 

 

Hilsen Stephanie

 

 

Gess Alfarvad Z

Rosenlunds Benz

Hejbøls Unik

Clemenest Gucci *himmelhest*

 

0
0
Svar på denne tråd
 
 Normalt
Forfatter: 
Dato:  05-03-2015 19:45

Jeg ved ikke om man kan sige at det er normalt, men jeg har oplevet det flere gange efterhånden. Prøv eventuelt at give hende lidt mash, fjern roepillerne og begræns mængden af stråfoder. Hun skal have foder med så mange foderenheder som muligt der fylder så lidt som muligt.


Mvh. Charlotte

 

 

Dressurtalent Sælges:

 

0
0
Svar på denne tråd
 
 Lige straks
Forfatter: 
Dato:  06-03-2015 14:25
Jeg ville ikke være så bekymret. Det trykker nok godt derinde, og hun er sikkert ved at lægge an til, at der skal ske noget.
Jeg ville tilbyde ad libitum godt stråfoder.

Og tilbyde havre og raket i krybben helt tørt, så hvis hun levner, kan hun spise op når det passer hende
1
1
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider