Hejsa..
Lad mig starte med at sige, min hest er ikke ude af form, men jeg vil gerne have den kommer endnu bedre i form..
Min hest bliver redet mellem 5-7 dage om ugen, nogle dage løsspringer jeg hende, nogle dage longerer jeg hende, men den største del af tiden rider jeg hende, hun blive redet både i sandkassen og på tur..
Hun går ude mellem 8-12 timer hver dag..
Hun har en masse energi, men begynder dog at svede hurtigt på banen, på tur sveder hun langt mindre selvom der også sker en masse der..
Det at hun sveder så meget må være fordi vinterpelsen ikke er væk endnu, hun har gået med dækken, men står uden nu, der er dog en pæn lille frakke tilbage som hun er i fuld gang med at smide..
Nå men lidt mere om hvordan hun rides.. Hun har været igang sådan rigtigt i 2 måneder nu, inden da blev hun redet på tur 2-4 gange i ugen, afhængigt af vejret..
Når jeg rider hende på banen, rider jeg en god time, det er så med skridt i begge ender, skridter hende varm et kvarter, og begynder så at trave, rider en masse volter, slangegange og lign.. traver ca 20 min, galoperer så ca 15 min, og traver til sidst en 5-10 min og skridter så af i 15-20 min.. Jeg har aldrig rigtig brugt skridtpauser midt i ridningen, følte ikke det var nødvendigt, men har observeret at hun pustede meget når jeg skridtede af og måtte skridte en halv time, inden hun ikke pustede mere, idag lagde jeg så en skridtpause ind og efter et kvarter pustede hun ikke mere, så det må jo være den manglende skridtpause der har gjort det..
På tur bliver hun skridtet varm 20 min ca, derefter traver jeg et sted mellem 20-30 min, så skridter vi lidt, og så lidt trav, lidt galop, lidt skridt, lidt trav, lidt galop osv afhængigt af hvor lang turen er, hjem skridtes hun af en god halv time..
Hun er ved at blive rigtig fin igen, muskelmæssigt, synes dog der mangler lidt bagpartsmuskler, men vi kommer fint efter det, jeg prøver også på turene at tage lidt dressur med i det, eller det bliver jeg nødt til ellers tror hun at hun er en fuldblod, og kender kun en gangart, galop, så lidt dressur hjælper til hun slapper af..
Jeg synes selv hun er i god form, og føler ikke jeg presser hende til mere end hun er i form til, men ville gerne have hende lidt bedre i form, når vejret nu er så godt bliver turene jo hurtigere længere, og vil ikke køre hende træt..
Så nu vil jeg gerne høre hvad i har at sige, det kan jo godt være jeg gør noget forkert, jeg har tænkt på at give hende et e-vitamin og selen tilskud som hjælp til musklerne, det skulle også hjælpe til så der ikke kommer så meget mælkesyre i musklerne, men det er måske slet ikke nødvendigt..
Ordet er jeres..
Hilsen Conni & Leika hesten..
Nu medlem af Hestens Værn & Dyrenes Beskyttelse..Min hjemmeside
|