Spat er det samme som slidgigt i hasen.
Når man har slidgigt er det godt at holde sig i gang, så man bliver ved med at have gode muskler og sener, der kan støtte leddene. Bevægelse sætter også gang i produktionen af ledvæske, som smører leddene og nedsætter smerterne.
Når slidgigten stadig er let eller modrat har man flest smerter, når man skal i gang efter at have siddet eller ligget stille. Når man så er kommet i gang er der ikke længere nogen smerter - andet end hvis man får vredet leddene helt ud i yderstillinger.
Hvis man så er i gang for længe og overanstrenger sig, kan man igen få ondt i leddene.
Sådan er det også med hestene.
Det betyder at du skal mærke godt efter, hvordan din hest har det. Han kan have brug for længere tids opvarmning end tidligere og skal måske have lov at lunte rundt og selv bestemme tempoet i de første par runder. Hvis han så virker frisk og har lyst til at arbejde, så tror jeg ikke, at han har ondt nogen steder.
Du skal selvfølgelig være opmærksom på, at han kan få ondt, hvis han arbejder i for lang tid ad gangen. Det kan du sikkert mærke på ham, og på den måde finde ud af, hvor hans grænse ligger.
Ofte kan man også mærke, at de har mere ondt dagen efter, hvis man har ladet dem lave for meget. Hvis du er opmærksom på det, kan du også bruge det som rettesnor for, hvor meget du skal lade ham lave.
Hvis slidgigten bliver rigtig slem, så gør det ondt uanset om man laver noget eller ikke - og så skal man til at tænke på aflivning.