Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Træning

 Den fantastiske kæmpe
Forfatter: 
Dato:  17-05-2008 21:29

Jeg ville lige dele en fantastisk glæde med jer andre herinde, i dag har jeg mødt en hest der bestyrkede min tro på at den uddannelse jeg er i gang med er SÅ rigtig for mig. Flere af jer kender sikkert til den følelse?


Tine, Annette (mine medstuderende) og jeg var ude på en hestefarm i dag for at træne til vores eksamen i Oktober og havde fået stillet lidt forskellige heste til rådighed, blandt andet Luka. Den smukkeste Nordsvenske skovhest/Ardenner blanding på 6år som endnu ikke har haft så meget kontakt med den store verden. Hendes ejere købte hende for en mrd. siden ubeset og efter de fik hende hjem fandt de ud af at hesten er utrolig følsom, ikke er glad for at løfte hove og løber af hækkenfeldt til når man forsøger at sadle hende op. Hun har ødelagt både hegn flere gange, og 4 grimer på den ene måned. Så jeg var foreberedt til at møde denne kæmpe hest med ben som elefant(i forhold til mine spinkle varmblods) og en mule så stort som hele mit hoved .


Jeg gik i gang med hende, først en meget fin Reach out med meget lette signaler og derefter berøring af hele hesten, som jeg under træningen fik at vide var bagpartssky, og de ikke kunne løfte ben på . Men Luka var fantastisk og allerede efter 30 min. med hende måtte jeg løfte alle 4 ben, og røre alle steder. Herefter lavde jeg lidt bodywrapping med hende og det var hun meget følsom over for og samtidig lynhurtigt til at finde sin vej ud af. Så kom sadlen, som var ejernes største problem, og jeg var spændt, for denne store hest kunne jeg på ingen måde holde hvis hun ville gå. Luka ville gerne undersøge sadel, underlagt, stigremme og alle ting så det fik hun lov til, og til gengæld kvitterede hun med at stå helt stille og være afslappet under opsadlingen .

Her stod jeg uden snor på denne kæmpe hest som plejede at flippe helt ud og stikke af ved synet af en sadel, og nu fik hun sadel på uden overhovedet at overveje at gå. Jeg kunne ikke andet end at føle beundring og taknemlighed overfor denne store hoppe som var så mild og lod mig hjælpe hende med at komme over sin frygt.


Waw det største sus jeg har fået af nogen hest der ikke har været min egen!! Anna Twinny og Monty Roberts' metoder er mig en ære at studere så jeg kan hjælpe heste og deres mennesker til at forstå hinanden.


Jo mere man lærer om hesten, jo mere finder man ud af at man stadig ikke ved om dyret.

Psykologisk indsigt er det kraftigste af alle redskaber når du arbejder med heste, tålmodighed er det vigtigste!

0
0
Svar på denne tråd
 
 super!!
Forfatter: 
Dato:  17-05-2008 22:23

kan godt forstå din følelse,,det er altid skønt når dyr giver igen

0
0
Svar på denne tråd
 
 Sådan skal det gøres
Forfatter: 
Dato:  18-05-2008 11:26

Ih! Fik helt kuldegysninger. Godt gået! Hvor er det dog fedt!



HJÆLP!!

Hus ønskes til leje nær Silkeborg, med plads til 3 voksne.



Skoven er bedst med Nordsvensk Hest!

0
0
Svar på denne tråd
 
 Super lækkert
Forfatter: 
Dato:  26-05-2008 13:14

Ej det er bare så fed en følese når det hele bare går godt til dig.. Har os selv haft noget lignende,, men intet i din "størrelse" så super tillykke


- Dorthe



The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated.



Hvis du bruger tålmodighed i vredens øjeblik, så sparer du dig for mange dages tårer.


Gandhi

0
0
Svar på denne tråd
 
 Tillykke
Forfatter: 
Dato:  26-05-2008 14:15

Hvad er det du er ved at uddanne dig som ?

Det lyder enormt spændende ..


Og mange gange tillykke


- venlig hilsen Christina


R.I.P Liva

Jeg vil altid huske dine kænguruhop, vi ses tøsen £>


Mr. Crazy Geronimo.

Også kaldt Guffe <3 (:

0
0
Svar på denne tråd
 
 Tillykke:D
Forfatter: 
Dato:  26-05-2008 14:38

Det lyder da rigtig godt(:

Det må ha været en rigtig fed fornemmelse:)


Ja, hvad er det egentlig du er ved at uddanne dig til??


Hilsen Rikke.


Den heldige ejer af to Ismuler: Blökk fra Højen og Sólfari fra Hjermind

: )


0
0
Svar på denne tråd
 
 Kæmpen
Forfatter: 
Dato:  26-05-2008 14:59

Jeg er stadig helt høj af den følelse hende Luka gav mig hun var/er en skøn hest. Det er super dejligt at høre at der er andre der ligesom mig kan få det på den måde , for min kæreste synes vist bare at jeg er lidt gak gak .


Jamen jeg er ved at uddanne mig under Anna Twinny (som er opstarter af Monty Roberts uddannelsesprogram), i hendes Reach out to horses program, som jeg bedst kan omsætte på dansk til noget i stil med; Motiverende adfærdstræning. Det er et virkelig godt program, med mange facetter af hesteverdenen, og jeg er så heldig at vi er 3 der blev enige om at vi skulle dette. Det er nemlig hårdt arbejde, så det er rart at vi er 3 til at træne sammen. Men uuh altså, den følelse det giver når man kan se at man gør en forskel, er jo helt fantastisk. Så når vi er færdige med del 1 her til Oktober, er vi de første 3 i Danmark, og vil så fortsætte med del 2, hvor vi skal ind og arbejde med helt rå heste og vildheste. Det er så spændende. Vores eksamner foregår på et Rescue Center i Colorado, hvor hestene er blevet reddet fra kummerlige skæbener. Det er både Permorine(staves) hopper og føl, mustanger og alm. heste med dårlige oplevelser, som vi skal "rette op på".


Jo mere man lærer om hesten, jo mere finder man ud af at man stadig ikke ved om dyret.

Psykologisk indsigt er det kraftigste af alle redskaber når du arbejder med heste, tålmodighed er det vigtigste!

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider