Du kan ride til den dag den foler, eller sålænge du kan få en sadel til at ligge korrekt (ellers uden), og du kan begynde igen dagen efter såfremt der ikke har været komplicationer og du ellers tager hensyn til tid.
Jeg ville ikke springe på en drægtig hoppe i de sidste 3 mdr. for der begynder de at blive for tunge om maven - det er jo ikke det samme som at du ikke kan trave nogle bomme eller lign, men hvis vi taler om decideret springning så er det ca der grænsen ligger.
Dressur er ikke det store problem, men igen skal der tages hensyn til hesten i forhold til øvelserne og samlingsfrad, hvorimod en tur ud i naturen altid er godt næsten underordnet hvor drægtig hesten er (ikke det samme som at der skal fræses rundt på diverse brakmarker - men en god solid tur, med meget skridt så hoppen bibeholder en god kondition).