Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Trav, galop og kørsel

 Kørsel med alm trense.
Forfatter: 
Dato:  23-07-2008 11:10

Jeg er ved at tilkøre min pony.

Men trensen der fulgte med seletøjet er for stor, så mit spørgsmål er om man kan køre med hende i alm trense eller er det bedst med en rigtig køretrense med skyklapper??


Anja
STALD SØGAARD
WWW.STALD-SOGAARD.DK
SÆLGES:

Crelido hoppeføl fra 08

Wolkentanz hoppe fra 99

Ragazzo hoppe fra 98 med De Noir føl ved siden

Pinto hoppeføl fra 08

0
0
Svar på denne tråd
 
 Om du skal....
Forfatter: 
Dato:  23-07-2008 12:58

... bruge skyklapper eller ej, beror dels på smag og behag, dels på hesten. Nogle heste bliver utrygge når de kan se alle vore "fagter" i vognen bag dem, mens andre er bedøvende ligeglade.


Hvis hesten er ligeglad med det, der sker bag den/omkring den, så er der sådan set ingen grund til at bruge skyklapper - og så kan du sagtens bruge et ridehovedtøj (i hvert fald til at starte med), hvis du ellers kan køre hesten i et almindeligt ridebid.


Hvis du skal have kørebid, er du nødt til at have fat i noget mere solidt, for et kørebid er væsentligt tungere end et trensebid.


Hilsen Sif


Det er sjovt at tage fjordheste alvorligt


Husk DM for fjordheste den første weekend i september.

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider