Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
VE, BLE og det der følger

 'Du må ikke gå fra mig moar'
Forfatter: 
Dato:  01-06-2007 11:02

Hjælp, min skønne datter VIL bare ikke slippe mig når jeg går fra hende i børnehaven. Hun græder helt ulykkeligt, kigger på mig og siger 'Du må ikke gå fra mig mor, jeg vil ikke i børnehave'. Hvad pokker skal jeg gøre? Hun startede d. 16. April, og den første 1½ uge gik perfekt, det kunne ikke gå hurtigt nok med at jeg smuttede hjem, hun gad ikke engang vinke. Nu er den drejet 180, og hun er så ked når jeg skal gå. Hun går hen til vinduet og når jeg så vinker kan jeg se hende helt ulykkelig med tårer der triller ned af de buttede kinder mens jeg kan se hun kalder 'moar'... Puha hvor er det dog forfærdeligt!
Jeg har prøvet ALT syns jeg. Jeg har prøvet korte uger, lange uger, jeg har prøvet lange afskeder og de korte og kontante. INTET virker. Hvad skal jeg dog gøre?

Og når hun så bliver hentet, er det jo far der kommer og er redningsmand, mens jeg er den ooonde mor der smider hende afsted. Pyha den stakkels pige.
Det skal siges at jeg har snakket med pædagogs og de siger at hun ikke bliver drillet men hun er flink til at være med i leg osv, der er ikke noget dér.. Men hvordan slipper hun/jeg for afskedsgråden?


Mvh Bonnie


**Don't be sad that the world lost Steve Irwin. Be sad that the animals did**

NY HJEMMESIDE: www.bjfoto.ridesiden.dk

0
0
Svar på denne tråd
 
 Med tid.
Forfatter: 
Dato:  01-06-2007 16:37

Og du er altså ikke den onde, bare fordi du afleverer hende. Hun græder jo, fordi hun meget hellere vil være sammen med dig, og hun tænker ikke på dig som ond eller dum. Hun er bare ked af, at hun ikke kan have dig for sig selv. :)


Min erfaring som pædagog er: Hold afskederne korte! Ind og have tøj af, madpakken i køleskabet. "Så smutter jeg. Vi ses snart igen. Ha' en god dag". Et stort kram og et kys og så gå. Også selvom hun græder. Lad en pædagog tage hende og måske vinke sammen med hende, så du ved, at hun bliver trøstet og passet på, for det er HÅRDT!! at gå fra et grædende barn. :(


Man skal selvfølgelig have respekt for barnets følelser og selvom man skal holde en positiv tone, så skal man jo ikke stå og grine ad barnet, hvis det er ked af det og græder. Det er ok at være ked. Og man må gerne græde. Men du bliver nødt til at gå. Og jo længere du bliver hængende, jo sværere gør du det for hende. Samtidig skal du sørge for at sige ordentligt farvel, så hun ikke føler sig "dumpet af"


Snak positivt om børnehaven derhjemme og fortæl hende, at du skal på arbejde, så han skal lige passes lidt derhenne, men så kommer far og henter. Men uden at gøre et alt for stort nummer ud af det. :)

Lad hende selv være med til at smøre mad og pakke taske til børnehaven o.s.v. Alt, der kan gøre det til hendes. :)


Som regel har børn sådan en periode, når det nye og spændende er overstået, og når der ikke er etableret rigtige venskaber endnu. Hvor længe det varer er forskelligt, men det går som regel over ret hurtigt, når de begynder at få legekammerater, der står og hiver i dem, så snart de træder ind ad døren. :)


Jeg håber, du kan bruge mine tanker til noget. :)


Camilla



Festsange forfattes. 250,- pr sang. Fuld tilfredshed eller pengene tilbage. Ring/skriv for mere info. :-)

0
0
Svar på denne tråd
 
 overskrift
Forfatter: 
Dato:  03-06-2007 09:03

Hej Camilla,

Mange tak for dit svar.

Jeg gør alt hvad du siger, undtagen det med madpakken. Men det skal jeg da prøve i dag!
Jeg gir lige besked hvorvidt det virker! ;o)


Men igen, tusind tak for dit svar, det er jeg rigtig glad for!


Mvh Bonnie


**Don't be sad that the world lost Steve Irwin. Be sad that the animals did**

NY HJEMMESIDE: www.bjfoto.ridesiden.dk

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider