Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
VE, BLE og det der følger

 1 år plus - i seng hvad tid?
Forfatter: 
Dato:  02-09-2006 18:18

Nå tøser!!


Nu er jeg altså træt af, at folk undrer sig over, at Ida kommer så tidligt i seng!


Folk laver store øjne når jeg fortæller (eller hvis de er på besøg), at hun kommer i seng kl. 18 - stort set hver dag.


Hun er knap 15 måneder gammel - og den rytme hun har nu, har hun haft i ca. 4 måneder...


Hun sover sådan her i løbet af dagen:

Hverdage:

Op senest kl. 7 - sover i DP ca. 2-2½ time - og så kommer hun i seng kl. 18 (natten er altså 13 timer)


I weekendernde, sover hun til hun vågner, som er et sted mellem 7-8. 1½-2½ timers formiddagslur, og så ca. 1 time om eftermiddagen - har hun sovet sen eftermiddagslur, kan vi strække at putte hende i seng til kl. 18.30 (det kan vi også i hverdagene hvis vi f.eks har gæster).


Vi har ingen soveproblemer herhjemme - hun sover altså igennem, og har gjort det siden hun var ca. ½ år gammel.


På et tidspunkt, var jeg bekymret for at hun manglede vitaminer eller noget, så i samråd med SP, får hun nu en multivitamin dagligt, og ellers spiser hun helt normal mad i løbet af dagen (det har heller ikke ændret på hendes mønster at hun får vitaminpille).


Hvornår kommer jeres 1 år + børn i seng, og hvor meget sover de så i løbet af et døgn?


Ps. Det jeg er sådan lidt træt af, er, at det virker som om folk tror vi ikke gider hende om aftenen - men, sådan hænger det ikke sammen. Vi gider netop ikke at hun skal være ked af det og pyldret, og det bliver hun, hvis hun ikke kommer i seng mellem 18-18.30 - hun er jo død træt - og der er 7-9-13 ALDRIG problemer når vi lægger hende, hun putter sig bare med Grisling og falder i søvn



Christel
(Selvtillid er bare "topdollar" - meeeen, selvkritik er altså mindst ligeså fedt!)

Smed til beskæring af to mini shettere søges ASAP! I Holmegaard/Næstved området.



0
0
Svar på denne tråd
 
 sovetider
Forfatter: 
Dato:  02-09-2006 19:18

Ea kommer i seng ved 19 tiden, men ofte er det fordi vi strækker hende lidt. Hun kunne sikkert godt sove kl 18, synes bare det er svært at nå at blive færdig til det med bad og mad. Hun sover til 7-8 stykker og sover ca 2 timer i dp.


Sålænge den tid passer for Jer kan folk jo lave store øjne eller lade være. Du må jo sige at det er der hun er træt og det passer bedst for hende.


Vi lægger nogengange Ea ind 1 time om eftermiddagen f.eks fra 16-17 hvis hun er for træt, det er ikke altid hun sover, men hun får hvilet sig efter en dag i dp. Så kommer hun bare i seng ved 20 tiden. Vi gør det lidt efter Eas behov og hvad der passer godt for hende lige den dag.





--->Katja (uden Castor)



0
0
Svar på denne tråd
 
 vores er
Forfatter: 
Dato:  02-09-2006 19:25

faktisk altid gået i seng når vi går iseng.. fra kl. 21 og frem. Dem der skal i skole går dog senest i seng kl. 21 - 21.30 op til de er omkring 12 år, så går de senere i seng.


jeg ville være ked af et barn der allerede sov kl. 18 det er jo ikke meget man så ser sit barn hvis det er i dp.

Men hvis barnet har behov for søvnen så er det vel ok. :-)


Mette



Billeder af mine børn.

Et barn er en engel, hvis vinger krymper i takt med at benene vokser.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Mikkeline..
Forfatter: 
Dato:  02-09-2006 19:25

Mikkeline er 18 mdr og kommer i seng ved 19 tiden - står altid op af sig selv ved 6 tiden og sover 1-1½ time i dagplejen.


Det er meget, meget sjældent at vi vækker hende - da hendes rytme passer perfekt ind i vores dagligdag (hun skal i dagpleje senest kl 7).


I weekenderne kan hun godt komme lidt senere i seng, men det er absolut ikke ensbetydende med at hun sover længere om morgenen



Filippa på 3 år og 3 mdr kommer skam også i seng her ved 19 tiden, bliver vækket ved 6 tiden og sover ikke i børnehaven - så hvis nogen mener at Ida kommer tidligt i seng, så ved jeg ikke hvad de siger til en 3 årig der sover ved 19 tiden...






TinaR



0
0
Svar på denne tråd
 
 Vores børn
Forfatter: 
Dato:  02-09-2006 19:31

kommer seng kl. 20 (19.30 hvis man er meget træt), og står op ca. kl. 06.30-07.30 (de vågner selv).


Cruella: når din datter bliver gammel nok til at se børnetime, går den sikkert ikke længere



kh

minski





Har nogen set min gamle musegrå/dunfarvede hoppe?
0
0
Svar på denne tråd
 
 Min datter
Forfatter: 
Dato:  02-09-2006 20:19

Karoline, som også er 14 måneder, sover fra ca. 20.00 til kl. 7-8 næste morgen. Sover igen kl. 10-1130 og igen kl. 14-1530, så hun sover da næsten lige så meget.

Om et par uger skal jeg starte på arbejde igen og så skal Karoline i dagpleje , så der bliver vores rutine nok omlagt. Skal op kl.6, der kunne jeg nok forstille mig at hun skal i seng aller-allersenest kl.19, alt efter hvor meget hun får sovet om dagen.


Hvis Karoline er træt, er hun træt og så må hun sove, det nytter ikke at holde hende vågen for at vi kan være mere sammen, for det får ingen af os noget ud af.


Så Cruella jeg synes ikke det er for tidligt at lægge Ida i seng, ingen børn er ens.



Mvh.

Marie Louise

Jubiii.....gårdejer d. 15.9 og hundeejer d. 20.8

Hvis der findes soulmates mellem heste og mennesker, har jeg

fundet min: Horsebo Villa

Mor til Karoline 270605

0
0
Svar på denne tråd
 
 hun har bare et stort søvnbehov...
Forfatter: 
Dato:  02-09-2006 23:27
Det skal du ikke være ked af.

Søren sover lidt som Mikkeline. Fra ca 19 til 6:30 (vi skal køre hjemmefra 7:30, så det passer fint, vi har aldrig haft brug for at vække ham) Han sover i vuggestuen i 1-1,5 time. Det vil sige samlet cirka 12 timer i døgnet. Han er glad og oplagt og har overskud i løbet af dagen, men kan godt have en "krise" lige inden aftensmadstid, hvor han kan blive lidt pivset.

Jeg tror det normale har vide rammer- voksnes søvnbehov er jo også forskelligt fra person til person.

Jeg synes - helt ærligt! At det er smadderdejligt at have aftnerne alene. Vi kan hygge os sammen eller få arbejdet og Søren sover bare godt. Han bliver hentet ret tidligt (kl 14) så jeg synes ikke, vi "mister" for meget tid med ham ved at han godt vil tidligt i seng. Jeg synes kun det er dejligt at have aftnerne til rådighed til "voksentid" - det skal også nok blive rart for dig, når du om lidt har TO krudtugler at rende efter hele dagen!


Mor til

Søren - 18-03-05






Håndlavet uldtøj til småbørn sælges fra min hjemmeside "Strikkeriet" - link fra min præsentation.
0
0
Svar på denne tråd
 
 Jamen..
Forfatter: 
Dato:  03-09-2006 09:17

Jeg nyder skam også at have aftenen selv, især nu hvor jeg er høj gravid


Men, også fordi, jeg ved, at hun er glad og sover trygt. Der ville ikke være noget som helst morskab for nogle af os, hvis hun er pyldret og ked af det, fordi hun er træt.


Ida bliver også hentet forholdsvis tidligt (ca. kl.15) fra DP - så - vi (jeg) har da nogle timer sammen med hende.


Jeg selv har også et stort søvn behov, også når jeg ikke er gravid!


Og jeg kan se, at det er meget forskelligt, blev bare lidt træt af "folks" løftede øjenbryn, når vi snakker om hvornår de små kommer i seng...


Det vigtigste for mig, er jo at hun er glad og tilfreds, og det er hun kun når hun får sovet som hun skal!



Christel
(Selvtillid er bare "topdollar" - meeeen, selvkritik er altså mindst ligeså fedt!)

Smed til beskæring af to mini shettere søges ASAP! I Holmegaard/Næstved området.



0
0
Svar på denne tråd
 
 Sengetider
Forfatter: 
Dato:  03-09-2006 10:50

Hos os har været meget faste.
Er man under 12 år er man i sin seng kl. 1900, senest 1930.
Er man 12 år er man i sin seng senest kl. 2000, men man kan læse indtil kl 2030.

Den store pige har et godt sovehjerte og har altid sovet 12-13 timer i døgnet, selvom som 11 årig. Hun sov igennem som 5 ugers baby og havde altid en middagslur på et par timer.
Fik hun ikke sine 12 timer, havde jeg et styks gnaven morgenpige, som havde en dårlig dag. Det har så ændret sig lidt her på det sidste. Deraf hendes ændrede sengetider.

Jeg er blevet drillet meget fra de andre forældres side med at en pige på 11 gik i seng kl. 1900. Min pige sover så ikke i skolen til første time, hvad der er mange af hendes klassekammerater der gør.

Den mindste kan sove 6 timer og være frisk som en havørn. Hun har intet problem i at gå i seng kl 2200 og vågner af sig selv kl 6-7 om morgenen. Men er gnaven når klokken bliver 1500.
Den holder bare ikke, når man er skolebarn. Så hun ryger i seng kl 1900, senest 1930. Som baby sov hun snildt 10 timer om natten og max 1 time til middag.


Hvor vil jeg hen med denne smøre?
Voksne kan holde deres løftede øjenbryn for sig selv, når det gælder sengetider. Har man et glad og velfungerende barn, som trives ved at gå iseng kl 1800, så er der jo ingen hest/pony/æsel/muldyr/zebra på isen. Det er nok dem der er misundelige. :-D

Et helt andet emne og ikke helt:
Teenagere sover enormt meget, næsten ligeså meget som da de var bittesmå.
Det er hårdt med alle de hormoner, vækstspurter, menstruationer og bombardement af sanserne. De skal også i seng til ordentlig tid for at være friske i hovedet. Men det glemmer forældre ret tit, synes jeg. Blot fordi ens barn er teenager er det da stadig forældrenes ansvar at de holder sengetider og er friske i hovedet om morgenen?!

Men det er måske mig der er gammeldags og enormt striks?

0
0
Svar på denne tråd
 
 sofie..
Forfatter: 
Dato:  03-09-2006 11:27

på 19 måneder bliver puttet mellem kl. 20.00 og 20.30, hun sover somregel til mellem kl. 7.00 og 7.30. I dagplejen sover hun2 til 2½ time til middag. Tiderne passer os fint, da jeg arbejder i butik og derfor først er hjemme omkring kl. 18 hver dag.



Hilsen Rikke Buus Pedersen

Kattekillinger sælges.



0
0
Svar på denne tråd
 
 123456
Forfatter: 
Dato:  03-09-2006 12:33

Nicholine er 15 måneder.


I hverdagen når hun skal i dp bliver hun puttet ca. kl: 19 senest kl:20. og står så op kl: 6:30 om morgenen. Hun sover så en formiddagslur i dp´en på ½ times tid. Og sover så igen til middag dernede kl: 12 til 14-15 tiden.


I weekenderne bliver den tit 20, eller 20:30 før hun kommer i seng.




Jeanne
Mor til Nicholine
født d. 18 maj 2005


Besøg Nicholines hjemmeside
0
0
Svar på denne tråd
 
 Her er der også...
Forfatter: 
Dato:  03-09-2006 16:34

...faste sengetider. Toke bliver puttet i seng kl. 19.30 og sover til klokken 7.30, hvor han vågner selv. Så sover han 2-2½ time til middag. Den rytme passer ham fint og han er altid glad og veloplagt. :-)

Birka er i seng kl. 20.00 og sover til klokken 8, hvor hun vågner selv. Hun sover ikke til middag - kun hvis hun af én eller anden årsag er kommet lidt senere i seng (hvis mormor og morfar har været her en aften, f.eks), så snupper hun en time sammen med mor i mors seng! ;-)


Hvis Ida er frisk og veloplagt og trives med sin rytme, så er det jo præcis som det skal være. Men jeg kan godt forstå, at du er trær af at skulle "forsvare" hendes sengetider. Msåke skal du til at omformulere, når der bliver snakket sovetider, så du ikke siger "Ida kommer i seng kl. 18" men istedet "kl. 18 kan vi ikke holde Ida vågen mere, så der får hun lov til at komme i seng!" ;-) Men hvor er det træls, at folk har så travlt med at løfte øjenbryn over ting man gør...man gør det jo af en årsag. :-)


Camilla


Festsange forfattes. 250,- pr sang. Fuld tilfredshed eller pengene tilbage. Ring/skriv for mere info. :-)

0
0
Svar på denne tråd
 
 noah´s sovetider...
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 01:35

Noah er 13 mdr. Han er det sidste halve år, blevet puttet kl. 19.30 hver aften og så vågner han omkring kl. 7-8.00 om morgene, så sover han ca 2-2½ time i løbet af dagen... Det køre rigtig godt her hjemme med den sove tid, og vi nyder også vores aftener :-)


Syntes umiddelbart at kl. 18 lyder MEGET tidligt, (kan slet ik se hvordan vi skulle nå at lave mad, spise, abde osv) inden kl. 18... men Hvis Ida og jer trives med det så syntes jeg da ik i skal lytte til andre end jer selv, bare det køre som det føles rigtigt :-)

0
0
Svar på denne tråd
 
 tanker
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 09:24

okay, I har lige sat mine tanker i omdrejninger.


Min kæreste er for det meste først hjemme fra arbejde kl. 19:30, det vil jo sådan set sige, at han ikke vil komme til at se vores barn (som ikke er på vej enndu, men vi arbejder på det) i hverdagene, kun i weekenderne...


Det havde jeg slet ikke tænkt på... Det er da en skrammende tanke...


Kan man ikke selv påvirke børnenes soverytme, f.eks. give dem en sen middagslur, og de så er friske om aftenen?


Er helt klar over at barnet skal have alt den søvn det har brug for, men synes da også det skal have tid til at være sammen med sin far...




Super 5 års vallak sælges!



0
0
Svar på denne tråd
 
 maria...
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 09:36

du kan godt påvirke soverytmen, som sådan. Vores er aldrig kommet i seng før tidligst kl. 20 og det har vi kunne passe sammen uden problemer. jeg tror mere det er hvad de er vant til.


Mette



Billeder af mine børn.

Et barn er en engel, hvis vinger krymper i takt med at benene vokser.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Hvis det er
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 09:41

der hun bliver træt og øv, ja så er det vel der hun skal sove?


Og når hun fint falder i søvn og sover godt, ja så er den historie jo ikke længere.


Jeg har 4 børn, og de har alle været meget forskellige i deres søvn-behov.





MVH Vibeke

Egeskovgård



0
0
Svar på denne tråd
 
 Søvnforskning...
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 09:42

..har vist, at det er timerne før midnat, der tæller mest. Altså at det er sundere og mere naturligt for børn at komme tidligt i seng og stå tidligt op. :-) Men selvfølgelig kan man påvirke søvnrytmen med hensyn til om det fungerer for barnet. :-)


Camilla


Festsange forfattes. 250,- pr sang. Fuld tilfredshed eller pengene tilbage. Ring/skriv for mere info. :-)

0
0
Svar på denne tråd
 
 Sovevaner
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 11:41

Katharina er 15 mdr gl. Hun kommer først i seng kl. 20.30 og sover så til kl. 7.30 - 8.00 (nogle gange længere). Hun kommer i DP kl 10.30 og hos hende sover hun 2 - 2½ time.

Hvis vi prøver at putte Katharina noget før, går hun helt bananas og så sover hun altså ikke før kl. 22.00.


Jeg tror bare, at din lille pige har brug for at komme tidligt i seng



Hilsen Stine




Mor til Katharina *Født 11/6 -2005*

0
0
Svar på denne tråd
 
 hos os
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 15:43

Aleksander kommer i seng 19-19.30. Så sover han til 6-6.30, hvilket også er den tid han skal op om morgenen, så det passer rigtig fint, bare ikke i weekenderne


Til middag sover han et par timer.


Venligst Lone



0
0
Svar på denne tråd
 
 Magnus 19 mdr sover...
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 20:35

...ikke ret meget kan jeg godt høre!


Til daglig står han op kl 6 og kommer i DP kl 6.30, sover ca 1 time i løbet af dagen, og er ikke selv enig med os i at vi vil have ham i seng kl 20.30-21.30! I weekender og når jeg har fri og holder ham hjemme får han lov til at være oppe til han selv viser træthed og det gør han først ved 22-22-30 tiden oftest! Og står så op mellem 6-7 om morgenen!


Så han sover bestemt ikke sin barndom væk !(endnu)!!!


VH LENE

0
0
Svar på denne tråd
 
 Forskellige behov
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 21:59

- forskellige børn.


Tera sover typisk - nu som 18. mdr. gammel - til 6.15 - middagslur 1½-2½ time fra ca. 12.00 - og går i seng kl. ca. 19.30 - 20.15..


Så jeg synes da også, at hun lægges tidligt, men når det virker for jer - så fortsæt. De lange hyggelige aftner må være skønne!







Mvh Gitte,

mor til Tera f. 08-02-05 = 18 mdr.
ejer af hingsten Jack og vallakken Balder


1

0
0
Svar på denne tråd
 
 Christel...
Forfatter: 
Dato:  06-09-2006 23:02

Det lyder helt fint i mine ører. Mine børn har også altid sovet meget og i nogenlunde samme rytme som Ida. Min Kristian på 3 år sover dagligt cirka klokken 19, for der er han træt. Anna på 4 år sover klokken 1930, så hun er også stadig tidligt i seng. Vi har aldrig praktiseret det med at være længe oppe, når børnene er små. De har mere glæde af at være friske om morgenen end at tulle rundt med os om aftenen. Til gengæld sover de så heller aldrig længe, men vågner typisk klokken 06. Det er fint med os.

Gør bare, som du finder bedst for jer. Du får også brug for en god soverytme, når nu nummer 2 kommer. Da er det skønt at vide præcist (?!) hvornår den store er vågen og sover. Det er rigtig praktisk, når livet med 2 helt små skal planlægges (og det skal det jo).
















Mange hilsner fra


Gry



2 sorte hun-killinger søger nye hjem medio oktober. Født og opvokset inde.

Har været i hænder hver dag og er fodret med kvalitetsfoder.


0
0
Svar på denne tråd
 
 Tak allesammen
Forfatter: 
Dato:  07-09-2006 09:17

Jeg har det bestemt ikke dårligt med at Ida kommer i seng så tidligt - hun ER jo træt, og de gange jeg har forsøgt at strække hende til f.eks kl. 19 - så har vi problemer med at få hende til at sove (hun er overtræt, og er pivet) - og så kan det tage en times tid inden hun falder til ro.


Lægger vi hende mellem kl. 18/18.30 - så er der 9 ud af 10 gange INGEN problemer, hun sover bare uden en lyd.


Jeg tænker også bare at hun har arvet sin mors sovehjerte Var bare så træt af de der løftede øjenbryn, for, vi vil hende jo kun det bedste...


Men, jeg kan da se, at de fleste så små børn, kommer i seng ca. 19/19.30 - så, SÅ stor er forskellen jo heller ikke - Ida får bare en times tid mere


Men, tak for alle jeres kommentarer.



Christel
(Selvtillid er bare "topdollar" - meeeen, selvkritik er altså mindst ligeså fedt!)

Smed til beskæring af to mini shettere søges ASAP! I Holmegaard/Næstved området.



0
0
Svar på denne tråd
 
 Mia går i seng
Forfatter: 
Dato:  08-09-2006 11:02

bed ca. 20.30 tiden. Før kan vi slet ikke nå at være færdige med mad, ponyer etc. etc.


Hun er nu også et værre B-menneske og sover gerne til 10.30 i weekenderne (dér kommer hun så også først i seng ved 22-tiden).


Hun ELSKER at sove formiddagslur, men hos DP sover de først EFTER frokost :-/


Men at lægge dem, under 12 i seng kl. 19.00??? det er da helt umuligt at nå...så måtte vi droppe alt , der hedder ridning, lektier, veninder og aftensmad!!! og samværet med børnene ikke at forglemme!! Det fatter jeg ikke en bjælde af - OK hvis de er trætte - men det er de heldigvis ikke allerede kl. 19.00 :-)




Anne



2 fantastiske 3ér ponyer til salg. Se præsentation.

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider