Min søn på 2 1/2 døjer så meget med sin mave. Der kan gå 4 dage mellem der er gevinst i bleen, og han klager meget over det. På "pølledagen" hopper han rundt, små-løber og er vildt urolig og kan slet ikke side stille. Det optrappes indtil der endelig kommer noget i bleen. Nogen gange græder han som pisket og er helt fra den, men efter han er begyndt at få Movicol (har fået laktulose længe) græder han heldigvis ikke længere. Men han vil bare ikke pølle og kan altså trække den læænge.
Lægen er rigtig sød og vil gerne hjælpe. Hun har undersøgt ham og konstateret at han har det hun kalder en doven tarm. Hendes råd er at fortsætte med Laktulosen (10 ml morgen og aften) og et brev Movicol morgen og aften. Men det hjælper bare ikke nok og nu er han begyndt på at han ikke vil drikke det Movicol - og det smager da også rædselsfuldt. Med kakao ryger det knebent ned, men det er nok kun et spørgsmål om tid før han helt nægter at drikke det.
Hvad filan gør man. Er der nogen der ved om en zoneterapeut kan hjælpe, eller noget andet. Glæder mig til at høre hvad i siger og krydser alt for at en af jer sider med et gyldent råd der kan hjælpe den stakkels dreng!