Idet bluppen siger noget om afstamningen, vil en høj blup (= mange godt kårede heste i afstamningen) selvfølgeligt betyde, at der er en god chance for, at det er en lækker hest du har
Men som du selv er inde på, så kan tingene jo nogengange falde anderledes ud, end man regnede med, så en hest med et højt blup, er ikke nødvendigvis = en god hest.
En hest med en høj kåring er derimod = en hest som falder ind under avlsmålet for islandske heste. Altså, hvis man er enig i avlsmålet, en god hest. Her kan man så ligeledes sige, at en høj kåring ikke nødvendigvis er lig en god avlshest som avler sine egenskaber videre, men der er da en god chance for det. Høj kåring og høj blup bør være en god indikation for, at man står med en god hest, som også vil egne sig godt til avl.
Jeg kan sagtens forstå, at man som vallake-ejer selvfølgeligt også er nysgerrig efter hvad ens hests blup er. Jeg ville med mit indlæg blot påpege, at man ikke skal lægge for meget i det 