synes jeg!
Min islænder og shetlænder går i løsdrift hele døgnet i sommerhalvåret - her bruger de den mest, når der er insekter på marken
Her om vinteren er stalden åben hele dagen - altså løsdrift om dagen, men mine heste står på boks om natten!
Sådan fungerer det bedst for os - hvad der er bedst for andre, må de jo afgøre.
Jeg undres over de islændersteder, hvor hestene står i løsdrift, uden at man har ekstrabokse de kan sættes ind i ved evt sygdom eller hvis de er svedte. De fleste steder, har man muligheden, men der findes også steder uden
En islænder har krav på lige så god pasning som alle andre heste - og selv ville jeg aldrig vælge et sted, hvor min hest ikke havde sin egen boks, der lugter af den selv - løsdrift eller ej.
Men samtidig ville jeg ikke byde min hest et sted, hvor den ikke kunne være ude hele dagen - og samtidig have skygge og læ.
- Men nu er mine heste jo også guldklumper

*G*!